T-Mobile Ekstraklasa zwalnia tempo. W tym roku do rozegrania została jeszcze jedna kolejka i mecz Górnika Zabrze z Legią Warszawa zamykający 1/8 finału Pucharu Polski i przy okazji piłkarski rok w polskiej piłce.

W ostatnich kilku miesiącach były momenty, w których liga w ogóle się nie zatrzymywała, w przyszłym sezonie będzie już jednak inaczej.

Przed rokiem w grudniu T-Mobile Ekstraklasa grała tylko tydzień krócej, niż ma to miejsce obecnie. A przecież rozgrywano wówczas 30. kolejek, teraz będzie ich aż 37. Tyle że terminarz pierwszej części sezonu zasadniczego 2013/14 jest napięty nie tylko dlatego, że rozgrywki zostały rozbudowane, ale dlatego, że po zakończeniu obecnych rozgrywek odbędą się finały Mistrzostw Świata. Duże imprezy piłkarskie organizowane przez FIFA lub UEFA mają bowiem istotny wpływ na kalendarze wszystkich lig Starego Kontynentu, a ma to związek z regulacjami wprowadzonymi przez te organizacje. Dlatego też w tym wydłużonym po reformie sezonie w sumie 26 kolejek odbędzie się w dniach od piątku do poniedziałku. Warto jednak zauważyć, że 3 serie spotkań zostaną rozegrane w formie multiligi z czego dwa razy przypadną one na weekend, a raz mecze (36. kolejka) odbędą się w środku tygodnia.

{joomplucat:1350 limit=6|columns=3}

W związku z panującymi warunkami atmosferycznymi w Polsce niemożliwym jest granie w drugiej połowie grudnia, styczniu i pierwszej połowie lutego. Oczywiście, dla pewności można by po przerwie zimowej wznowić rozgrywki nawet w marcu, ale warto pamiętać, że wówczas piłkarze nie graliby przez blisko trzy miesiące. A podstawą rozwoju piłkarskiego jest jak najczęstsza gra. Zresztą start ligi w lipcu również nie odbił się na niej negatywnie, o czym najlepiej świadczy wzrost frekwencji w kolejkach rozgrywanych latem (w pierwszych sześciu kolejkach obecnego sezonu na trybunach zasiadło łącznie 448 766 widzów, natomiast w pierwszych sześciu kolejkach poprzednich rozgrywek - 423 233 widzów).

Jako że po zakończeniu sezonu 2014/15 nie rozgrywany będzie żaden wielki turniej pod egidą FIFA lub UEFA, wstępne założenia terminarza nowych rozgrywek zakładają, że aż 28 kolejek Ekstraklasy odbędzie w standardzie piątek-poniedziałek. Nie liczymy tu serii spotkań rozgrywanych w systemie multiligi, a przynajmniej dwie takie kolejki odbędą się również w weekend. Należy jednak pamiętać o tym, że ostateczny terminarz uzależniony jest po pierwsze od dat meczów reprezentacji Polski oraz Pucharu Polski, a po drugie - od kalendarza europejskich pucharów. Mogą więc zachodzić w nim zmiany.

Źródło: ekstraklasa.org

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora