Do kobiecej drużyny Lechii dołączy pochodząca z Ukrainy Viktoria Khuda. 23-letnia pomocniczka w poprzednim sezonie reprezentowała barwy AP LOTOSu Gdańsk. Do biało-zielonych trafi na zasadzie rocznego wypożyczenia

W poprzednim sezonie Khuda występowała w ekstraligowej drużynie AP LOTOSu Gdańsk, do której trafiła z ukraińskiego FK Lwów. Chociaż nie była zawodniczką pierwszego wyboru trenera Borkowskiego, zdołała strzelić jedną bramkę. Pomimo niskiego wzrostu i drobnej postury ciała, niewątpliwym atutem Ukrainki jest szybkość i dobry przegląd boiska.

Dla biało-zielonych przyjście Khudy to przede wszystkim istotne wzmocnienie drugiej linii i cegiełka w budowaniu szerokiej kadry zespołu. Dla "Viki" przyjście do III-ligowej Lechii to szansa na częstsze występy oraz odgrywanie istotniejszej roli na boisku i w drużynie, aniżeli miało to miejsce w AP LOTOS Gdańsk. Zapytaliśmy piłkarkę dlaczego zdecydowała się przejść do Lechii i jakie stawia sobie cele na najbliższy sezon. 

Dlaczego zdecydowałaś się zostać w Gdańsku i grać w Lechii? 

 Mój wybór to Lechia, po pierwsze dlatego, że, jak przyjechałam do Gdańska to od razu najbardziej spodobał mi się̨ stadion na Traugutta i miałam takie marzenie, żeby zagrać́ na nim jak najwięcej meczów. Po drugie, prezes APGL namówił mnie, żebym została w Gdańsku. Po trzecie, bardzo imponuje mi i podoba się Gdańsk. 

 Jest jeszcze jedna rzecz, która bardzo mnie ciekawiła. Niedługo po tym, jak przyjechałam do Gdańska prezes AP LOTOS Gdańsk zabrał mnie i moje koleżanki do muzeum Lechii Gdańsk. Tam dowiedziałam się̨, że historia Lechii jest związana ze Lwowem, a ja pochodzę̨ z okolic Lwowa. W dodatku mój pradziadek Josip jest z pochodzenia Polakiem, urodził się̨ Czudowicach. Wiem, że nazwa Lechia pochodzi prawdopodobnie od Lechii Lwów, czyli od klubu który istniał na terenie dzisiejszej Ukrainy.

Jakie stawiasz sobie cele na najbliższy sezon?

Najważniejszy cel na ten sezon: dostać́ się̨ do II ligi i zbudować́ dobry zespół. A mój cel jest prosty: pomóc drużynie go zrealizować. 

Jak zostałaś przyjęta przez drużynę? 

Zostałam bardzo dobrze przyjęty przez sztab trenerski i zespół, za co bardzo dziękuję. 

Khuda dołączyła do drużyny Lechii, która od poniedziałku przebywa na tygodniowym obozie dochodzeniowym. 1 sierpnia o godz. 11.00 biało-zielone rozegrają na Traugutta sparing z I-ligowymi Stomilankami Olsztyn.

 

fot. Anna Langowska