Podczas Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Lechii S.A. odrzucony został wniosek Wrocławskiego Centrum Finansowego o emisję akcji serii C.

Przewodniczący Rady Nadzorczej Piotr Kuriata poinformował również, że podpisana została umowa przedwstępna z nowym właścicielem klubu.

Lechię ma przejąć konsorcjum niemiecko-szwajcarsko-portugalskie, skupione wokół niemieckiego biznesmena Franza Josefa Wernze, które złożone jest z ośmiu podmiotów. Przedwstępna umowa podpisana została krótko przed świętami. W związku z tym przewodniczący Kuriata już na początku obrad zgłosił wniosek, żeby od razu przerwać walne zgromadzenie i wznowić je za kilka tygodni (koniec stycznia), już w obecności przedstawiciela nowego właściciela. Jednak akcjonariusze mniejszościowi nie zgodzili się na to i program obrad, złożony z 26 punktów, został zrealizowany.

W najważniejszym głosowaniu akcjonariusze mniejszościowi odrzucili wniosek WCF o emisję nowych akcji (tzw. akcji serii C), która znacznie zwiększyłaby stan posiadania udziałowca większościowego (do 95 proc. głosów na walnym zgromadzeniu), a także zlikwidowałaby dług Lechii wobec WCF.

- Wygraliśmy, ale tak naprawdę oba scenariusze były złe dla Lechii. Nowa emisja to praktycznie absolutna władza Wrocławskiego Centrum Finansowego, ale odrzucenie tego wniosku oznacza, że klub jest nadal zadłużony - powiedział dla Trojmaisto.pl jeden z mniejszościowych akcjonariuszy.

Największym zaskoczeniem walnego zgromadzenia było jednak przyjęcie uchwały, która obliguje zarząd Lechii "do wystąpienia przeciwko Wrocławskiemu Centrum Finansowemu o zapłatę odszkodowania" w wysokości 3,5 miliona złotych.

Mniejszościowym akcjonariuszom udało się na walnym obronić wykładnię prawną, że nad tym wnioskiem nie może głosować zainteresowany, czyli WCF. Co prawda przedstawiciele większościowego udziałowca protestowali przeciwko takiemu rozwiązaniu, ale ostatecznie w głosowaniu nie mogli wziąć udziału.

To pokłosie postanowień z 2009 roku. Wówczas większościowy akcjonariusz uzyskał prawa reklamowe i marketingowe pierwszej drużyny Lechii w zamian za 5 mln złotych rocznie. Jednak przed upływem roku te prawa i obowiązki przekazane zostały SportFive.

Ponadto w najbliższym czasie zarząd klubu będzie musiał przedstawić program finansowy. Według dotychczasowych ustaleń z WCF zaciągane pożyczki miały być spłacone do końca bieżącego roku. 

Źródło: trojmiasto.sport.pl / trojmiasto.pl

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora