Totolotek Bukmacher

lechia

Film pokazywany w Europie na kilka tygodni przed rozpoczęciem EURO 2012 wzbudza wiele kontrowersji wśród polityków, dziennikarzy. Dzisiaj zobaczą go również widzowie w Polsce.

Jest to obraz polskich i ukraińskich stadionów piłkarskich pokazujący relacje między kibicami, gwałtowne zachowania, przejawy rasizmu i antysemityzmu widziany oczami brytyjskiego reportera.

W najbliższy wtorek – 5 czerwca o godz. 22.55 w cyklu „Świat bez fikcji” Dwójka pokaże w całości szokujący dokument BBC „Stadiony nienawiści”, film o którym od kilku dni dyskutuje cała Polska. Zaraz po emisji filmu o godz. 23.25 w Dwójce dyskusja „Stadiony nienawiści – Postscriptum”. Gośćmi Michała Olszańskiego będą piłkarze, kibice, dziennikarze i naukowcy.

Przygotowany i wyemitowany w BBC dokument „Stadiony nienawiści” pokazuje sceny z polskich i ukraińskich stadionów i miast, m.in. derby Łodzi, kibiców w Krakowie, antysemickie graffiti, płonące flagi. Widok neonazistowskich napisów i faszystowskich gestów tworzy szokujący obraz w kontekście zbliżających się mistrzostw Europy. Jest to obraz przerażający, będący przestrogą dla kibiców podróżujących na EURO 2012.

Na trzy miesiące przed EURO 2012 ekipa BBC odwiedzała stadiony piłkarskie w Polsce i na Ukrainie, obserwując mecze ligowe i kibiców. W filmie pokazano niepokojące zjawiska, gwałtowne zachowania, przejawy rasizmu i antysemityzmu. Brytyjski dziennikarz Chris Rogers rozmawiał ze zorganizowanymi grupami, których przedstawiciele opowiedzieli mu o przyczynach zadawnionych animozji. Ekipa BBC odwiedziła także tajne obozy treningowe na których pseudo-kibice szykują się do EURO 2012.

Film wzbudził już wiele kontrowersji wśród polityków i dziennikarzy. W wielu europejskich krajach rozpoczęto dyskusję dotyczącą m.in. zapewnienia bezpieczeństwa kibicom podczas EURO 2012. W Europie można usłyszeć także apele nawołujące do pozostania w domu i oglądania meczów w telewizji. – Zostańcie w domu - powiedział Campbell, były angielski piłkarz. Obejrzyjcie mistrzostwa w telewizji. Nawet nie ryzykujcie, bo możecie wrócić w trumnie.

Ten szokujący obraz polskich i ukraińskich stadionów nie może pozostać bez komentarza. Dlatego zaraz po emisji dokumentu dziennikarz Michał Olszański spotka się w studiu z piłkarzami, kibiciami, naukowcami i dziennikarzami. Zaproszeni goście będą rozważać czy rzeczywiście stadiony to miejsca agresji, rasizmu i bandytyzmu? Czy przemoc na stadionach to problem krajów organizujących EURO 2012 czy może jest to ogólny światowy problem dotyczący każdego kraju, piłkarzy i kibiców? Czy film „Stadiony nienawiści” opowiada o realiach czy też je ubarwia?

Godzina 22.55 „Stadiony nienawiści” we wtorkowym cyklu TVP2 „Świat bez fikcji”.
Godzina 23.25 „Stadiony nienawiści – Postscriptum” dyskusja po emisji filmu.

 

Telewizja publicza wybrała ciekawy sposób budowania atmosfery przed Euro. Poza tym dokumentem puści też w środowy wieczór (21:40 TVP HD i 01:45 TVP2) film "Skrzydlate Świnie".

Źródło: tvp.pl