Od czterech meczów wyjazdowych rezerwy gdańskiej Lechii rozpoczynają rundę jesienną sezonu 2014/15 w trzeciej lidze „Bałtyckiej”.

Na początek, w niedzielę 10 sierpnia o godz. 15.00 na Narodowym Stadionie Rugby w Gdyni, biało-zieloni zmierzą się z miejscowym Bałtykiem. Podopieczni Macieja Kalkowskiego z pewnością będą zaliczani do faworytów całych rozgrywek.

W sezonie 13/14 Lechia zajęła dziesiąte miejsce w tabeli z dorobkiem czterdziestu dwóch punktów. Mając na uwadze, że w wielu spotkaniach występowała spora grupa zawodników z pierwszego zespołu, wynik ten należy uznać za porażkę. Wiele było narzekań ze strony kibiców i pretensji o to, że piłkarze się nie starają. O to, że traktują grę w trzecioligowych rezerwach jako karę, a nie możliwość gry. I tak też wyglądało to z perspektywy trybun. Trener Michał Probierz po domowym meczu z Cartusią Kartuzy postanowił nawet ukarać kilku swoich podopiecznych za brak zaangażowania.

Koniec końców udało się utrzymać w lidze na kolejkę przed końcem rozgrywek, choć oczekiwania były nieco inne. Lechia w większości spotkań nie grała źle, zwłaszcza w meczach na Traugutta. Przeważnie brakowało jednak skuteczności pod bramką rywala. Nie ukrywajmy, każdy przeciwnik, który przyjechał do Gdańska, skupiał się głównie na zabezpieczeniu tyłów i nielicznych kontratakach. To Lechia zmuszona była grać przez dziewięćdziesiąt minut atakiem pozycyjnym, co nie wychodziło najlepiej.

Ostatecznie najlepsza w lidze okazała się drużyna Kotwicy Kołobrzeg, której następnie przyszło rywalizować w barażach. Najpierw podopieczni Wiesława Bańkosza poradzili sobie w dwumeczu z Resovią (1-1 i 1-0), by w finale okazać się lepszym od Ursusa Warszawa (4-2 i 1-1).

Z rozgrywkami pożegnały się cztery ekipy, a więc Polonia Gdańsk, Koral Dębnica, Energetyk Gryfino oraz Pomorze Potęgowo. Ten ostatni zespół spadł z ligi, gdyż nie otrzymał licencji. Utrzymał się z kolei Chemik Police, mimo zajęcia miejsca w strefie spadkowej. W ich miejsce w nowym sezonie ujrzymy Rasel Drygowo, Astra Ustronie Morskie, GKS Przodkowo, KS Chwaszczyno oraz spadkowicza z drugiej ligi Gryf Wejherowo.

Nowy sezon, a więc nowe rozdanie. W Lechii doszło do kilku istotnych zmian. Najważniejszą wydaje się być trener. Krzysztofa Wilka – który zajmie się w kolejnym sezonie drużyną juniorów – zastąpił były zawodnik Lechii Maciej Kalkowski.

Zanim jednak wystartował sezon 14/15, pojawiły się problemy z licencją. Wszystko to za sprawą niewielkich, choć mimo wszystko przeterminowanych zobowiązań wobec związku. Włodarze Lechii szybko uregulowali kwestie finansowe i drużyna mogła się w spokoju przygotowywać do rozgrywek, choć na gdańszczan nałożony został nadzór administracyjno-finansowy do 31 lipca.

Zwycięzca grupy „Bałtyckiej” zagra w barażach o II ligę, w których wezmą udział zwycięzcy wszystkich ośmiu grup. Do czwartej ligi spadną z kolei trzy ostatnie drużyny oraz zespół, który zajmie trzynaste miejsce, jeśli zwycięzca ligi nie wywalczy awansu w barażach. 

Kadra rezerw na sezon 2014/15:
Bramkarze: Maciej Raniowski, Patryk Gawęcki, Patryk Sobczak
Obrońcy: Damian Garbacik, Daniel Górski, Filip Bobowski, Jacek Jadanowski, Piotr Jaroszek
Pomocnicy: Łukasz Kopka, Andrzej Kaszuba, Tsubasa Nishi, Tomasz Drozdowski, Bartłomiej Danowski, Maciej Wolski
Napastnicy: Adam Gołuński, Albin Teresiński, Hieronim Gierszewski, Karol Zieliński, Paweł Czychowski

Kadra drużyny oczywiście na kolana nie rzuca, jednak wzorem poprzednich sezonów, zwłaszcza w meczach na własnym boisku, trener Kalkowski z pewnością będzie mógł liczyć na „posiłki” w postaci kilku zawodników z pierwszego zespołu. W kadrze znajduje się wielu zawodników, którzy w poprzednim sezonie również reprezentowali biało-zielone barwy. Kilku oczywiście odeszło, m.in. Przemysław Czerwiński (wypożyczenie do Chojniczanki), czy Damian Kugiel (wypożyczenie do Kotwicy Kołobrzeg).

W ich miejsce z wypożyczenia do Cartusii Kartuzy wrócili Paweł Czychowski oraz Paweł Sobczak. Z juniorów „awansowali” ponadto Maciej Wolski, Tomasz Drozdowski, a także Karol Zieliński.

Rezerwy Lechii przed sezonem rozegrały sześć sparingów, z których udało się wygrać zaledwie dwa – oba z czwartoligowcami, Jaguarem Gdańsk i GOSRiT Luzino, po 1-0. Nie należy jednak przykładać większej wagi do wyników.

Nie zabraknie oczywiście derbowych akcentów. Już w pierwszej kolejce czekają nas derby z Bałtykiem Gdynia, a w drugiej serii gier Lechia zmierzy się w Gdyni z rezerwami Arki. Liczba derbowych pojedynków w nowym sezonie zmniejszy się w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wszystko za sprawą spadku Polonii Gdańsk.

Redakcja Lechia.net od 5 sezonów, poza występami pierwszej drużyny, zbiera informacje o występach ligowych rezerw Gdańskiej Lechii. Szczegóły dotyczące wszystkich spotkań znajdziecie pod poniższym linkiem.

Ostatnie sezony rezerw Lechii

O AUTORZE
TG
Author: TG
Dziennikarz
Piszę o najbardziej utytułowanym klubie w Trójmieście ;)
Ostatnio napisane przez autora