lechia

01. maja 2011 godzina 17:30 Lechia Gdańska stanie przed szansą nie tylko na zdobycie 3 punktów, ale również na podtrzymanie wspaniałej serii 5 kolejnych ligowych zwycięstw z Arką. Ten pojedynek wyłoni drużynę, która przez pół roku będzie "królować" w Trójmieście.

HISTORIA

Dotychczas w konfrontacjach ligowych, których było 27, lepiej prezentują się Biało - Zieloni. Wygrali oni bowiem 10 spotkań, przy 8 zwycięstwach Żółto - Niebieskich. 9 razy natomiast pojedynek derbowy nie został rozstrzygnięty. Bilans bramkowy również przemawia na korzyść piłkarzy z Gdańska - 26:18.

Najwyższy wynik to 4:1 dla Lechii uzyskany w sezonie 1983/1984 na boisku przy Ejsmonda.

Ostatnich 5 spotkań to 5 zwycięstw Lechii Gdańsk. Warto dodać, że z żadnym innym rywalem piłkarze z Gdańska nie mają tak dobrego bilansu spotkań na najwyższym szczeblu rozgrywek.

SYTUACJA W TABELI

Arka Gdynia na chwilę obecną, z 23 punktami, zajmuje 15. pozycję, która daje jej "awans" do I ligi. Tuż za nią znajduje się Cracovia z 20 punktami, a przed nią Polonia Bytom (23 punkty). Można przypuszczać, że piłkarze z Gdyni zrobią wszystko, aby uniknąć degradacji. Dla nich każdy punkt jest na wagę złota i na pewno nie będą odstawiać nogi.

Lechia Gdańsk natomiast, w chwili obecnej zajmuje miejsce 3. choć jej przewaga nad 13. Widzewem to jedynie 5 punktów. Biało - Zieloni mają 6 punktów straty do wicelidera - Jagiellonii oraz 9 punktów do liderującej Wisły.

OSTATNIE MECZE

Gdyby derby były tydzień temu na pewno kibice z Gdyni i Gdańska byli by w całkiem innych nastrojach, bowiem przed 23. kolejką Lechia kontynuowała serię meczów bez zwycięstwa (i bez strzelonej bramki). Arka natomiast w 22. kolejce ograła na własnym stadionie 3:0 Cracovią (w 21. kolejce Lechia uległa Cracovii 0:3). Wszystko jednak zmieniło się w kolejce 23. Lechia Gdańsk mimo straty gola na początku spotkania z Legią nie załamała się i po golach Traore i Lukjanvosa odwróciła losy spotkania. Gra Biało - Zielonych była taka jak w rundzie jesiennej - efektowna i efektywna. W tej samej kolejce piłkarze z północnej części Trójmiasta ulegli warszawskiej Polonii 0:4.

WYPOWIEDZI PIŁKARZY

Co do tego ja ważne jest to spotkanie widzą również piłkarze obu klubów - Zwycięstwo w tym meczu jest nam bardzo potrzebne, nie tylko ze względu na punkty, ale przede wszystkim na mieszkańców naszego miasta, którzy zasługują na to, żeby ucieszyć się ze zwycięstwa. Mam nadzieję, że wreszcie nam się to uda. Wiemy, jakiej rangi jest to spotkanie i jestem przekonany, że tak jak udało się pokonać inne niekorzystne passy w tym sezonie, tak będzie i teraz - mówi Maciej Szmatiuk

Łukasz Surma ma natomiast nadzieję na podtrzymanie dobrej passy, a pomóc w tym może ostatnie zwycięstwo z Legią - Zwycięstwo z Legią zdecydowanie poprawiło atmosferę wokół zespołu, a przede wszystkim wewnątrz. Mam nadzieję, że tą zaciśniętą pięść, jaką pokazaliśmy w meczu z Legią uda się pokazać we wszystkich meczach do końca sezonu.Cieszymy się na ten mecz, że będzie pełen stadion, a my wierzymy, że uda nam się podtrzymać dobrą passę przeciwko Arce.

Poniżej przewidywany skład:

 

Źródło: własne / fot. Marek Wiśniewski