Za nami 68 sezon w historii Lechii Gdańsk. Przyjżyjmy się zatem liczbom jakie zostaną nam po tym sezonie.

Lechia po awansie w 2008 roku występowała w Ekstraklasie 5 rok z rzędu i jeśli dalej będzie solidnie budowana, to jest szansa na pobicie rekurdu występów Lechii na najwyższym szczeblu rozgrywek. Przypomnijmy, że jak do tej pory rekord to 9 sezonów a było to w latach 1955-1963.

Biało-Zieloni zajęli 8 pozycję, choć gdyby się trochę bardziej postarali była szansa nawet na 5-6. [Najwyższe miejsce to 3 w sezonie 1956]

33 piłkarzy wystąpiło w pierwszej drużynie. Wielu z nich nigdy już pewnie nie zobaczmy. Część okazała się zbyt słaba, zaś część powoli kończy kariery.

Kadra Lechii w sezonie 2012/13

Żaden piłkarz nie zaliczył kompletu 30 występów. Blisko tego był Jarek Bieniuk, który zagrał w 29 meczach. Tuż za nim jest, niestety już po raz ostatni, kapitan Łukasz Surma - 28. Na trzecim miejscu uplasował się Ricardinho z 27 meczami. Z kolei najkrótszy występ w sezonie zaliczył Sebastian Małkowski. Zagrał on niespełna 5 minut po czym zakończył sezon - kontuzja.

Najlepszym strzelcem został oczywiście Traore z 9 bramkami, który co ciekawe wszystkie swoje bramki strzelił w rundzie jesiennej, gdyż jak wiemy na wiosnę nie grał już w Lechii. Drugi był Ricardonho - 7 bramek, zaś trzeci Piotr Wiśniewski z 6 trafieniami.

Najwięcej żółtych kartek dostali Pior Wiśniewski - 8, Marcin Pietrowski - 6 i Deleu - 5.

W minionym sezonie, biało-zieloni otrzymali na szczęście bardzo mało bo zaledwie 3 czerwone kartki.

Ciekawe wnioski nasuwają się po analizie ligowej tabeli. Rundę jesienną biało-zieloni zakończyli na 6 pozycji z dorobkiem 24 punków. Niestety na wiosnę było dużo gorzej, gdyż Lechiści z dorobkiem zaledwie 14 punktów zajęli 11 pozycję, mając przewagę jedynie 2 punktów do ostatniego miejsca.

Kolejny sezon z rzędu Lechia była bardzo gościnna. Na pietnaście rozegranych przed własną publicznością spotkań wygrała tylko 3!! i z dorobkiem 14 punktów zespół uplasował się na przedostatnim miejscu. O dziwo znalazł się ktoś kto zdobył tych punktów o 2 mniej (Podbeskidzie).

Na wyjazdach tradycyjnie szło o wiele lepiej. Lechiści wygrali 7 meczów i z 24 punktami uplasowali się na wysokiej 4 pozycji. Najlepszy w tej kategorii okazał się Lech Poznań, który wygrał 12 z 15 meczów wyjazdowych! Z kolei Korona Kielce jako jedyny zespół nie wygrała ani razu.

Zachęcamy do przejrzenia tabeli ligowej, do której link znajdziecie poniżej. Możecie w niej w łatwy sposób odfiltrować różne warianty.

Tabela Ekstraklasy w sezonie 2012/13

Źródło: własne

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora