Akcjonariusze Lechii Gdańsk przegłosowali dwie przełomowe uchwały dla funkcjonowania klubu. Podniesiono kapitał o 39 milionów złotych oraz przyjęto kluczowe z perspektywy kibiców zmiany w statucie. Oznacza to, że większa część zadłużenia klubu wobec właściciela zostanie przekształcona na akcje. Dodajmy, że w tym momencie dług wynosi około 5 milionów złotych.

Podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, które odbyło się 17 czerwca na Stadionie Energa Gdańsk, akcjonariusze Lechii zdecydowali o podwyższeniu kapitału o 39 milionów złotych do kwoty 40,5 mln.

- To przełomowa zmiana, która z jednej strony ma na celu stabilizację finansową klubu, z drugiej potwierdzenie, że akcjonariusze mniejszościowi niezależnie od wielkości pakietu akcji mają zagwarantowane swoje prawa. Wierzę, że w kolejnych miesiącach będziemy konsekwentnie dalej realizować nasz plan na czas COVID-19, który przyjęliśmy wcześniej. Dzięki odpowiedzialnym decyzjom obydwu stron Lechia Gdańsk zmierza w stronę stabilizacji, co mam nadzieję, że przełoży się na kolejne sukcesy sportowe - powiedział prezes Lechii Adam Mandziara.

Jednocześnie dokonano zmian w statucie, które zagwarantowały ochronę interesów i praw akcjonariuszy mniejszościowych. Tym samym potwierdzono m.in., że właściciel większościowy nie może zmienić siedziby, barw ani herbu klubu bez ich zgody.

- Po wielu latach, kolejnych opiniach prawnych i rozmowach pomiędzy akcjonariuszami mniejszościowymi i większościowym doszliśmy do konsensu. Najważniejsze dla kibiców kwestie zostały nam zagwarantowane statutowo, a dzięki podjętym dzisiaj uchwałom jest szansa, że sytuacja finansowa zmieni się na korzyść klubu - powiedział Piotr Zejer, wiceprezes zarządu Lechii i jednocześnie przedstawiciel akcjonariuszy mniejszościowych.

Czyli w skrócie: stało się to, o czym mówiło się od siedmiu lat. Negocjacje się przeciągały, długo obie strony nie mogły dojść do porozumienia, ale sytuacja związana z koronawirusem najwyraźniej przyspieszyła cały proces. Lechia będzie teraz zdrowsza finansowo. Do tej pory dług wynosił 44 mln złotych. Obecnie jest to już tylko 5 mln, a te pieniądze zasilą kapitał zapasowy.

źródło: Lechia Gdańsk / własne

O AUTORZE
TG
Author: TG
Dziennikarz
Piszę o najbardziej utytułowanym klubie w Trójmieście ;)
Ostatnio napisane przez autora