W sobotę 26 października o godzinie 20:00 na Stadionie Energa Lechia Gdańsk zmierzy się z Górnikiem Zabrze w meczu 13 kolejki PKO Ekstraklasy. Jeśli się jeszcze zastanawiasz czy iść na mecz, to nie rób tego dłużej tylko kup bilet i wspieraj Biało-Zielonych swoim dopingiem w walce o 3 ligowe punkty.

Biało-Zieloni po 12 kolejkach bieżącego sezony mają na koncie 20 punktów. Czołówka tabeli jest bardzo spłaszczona. Wystarczy zauważyć, że między drugą w tabeli Wisłą Płock a dziewiątym Śląskiem są tylko 4 punkty różnicy. Tym samym, jeśli chcemy być dalej w czubie tabeli, musimy koniecznie zwyciężyć zespół z Zabrza.

Warto dodać, że sobotnie spotkanie będzie 52 meczem w historii pomiędzy oboma zespołami. Po raz pierwsze obie drużyny spotkały się 14 marca 1954 roku w meczu drugoligowym rozgrywanym w Gdańsku. Górą wtedy byli goście, którzy zwyciężyli 2:1. Warto dodać, że wszystkie 3 bramki strzelali w tym meczu piłkarze Górnika.

1954.03.14.pilkarze rozpoczeli rozgrywki

Po raz pierwszy Biało-Zieloni pokonali Zabrzan dwa lata później. 17 czerwca 1956 roku w Gdańsku, w meczu Ekstraklasy Lechia wygrała 2:0 a [TUTAJ] przeczytacie, co pisała prasa o tym meczu.

Całkowity bilans spotkań Lechii Gdańsk z Górnikiem Zabrze jest korzystniejszy dla naszego rywala, który do tej pory zwyciężył 21 razy, padło 15 remisów a Biało-Zieloni zwyciężali 15 razy.

toto ln

Poniżej garść ciekawostek od Totolotka:

  • W 9 z 10 ostatnich meczów ligowych Lechii gola strzeliły oba zespoły.
  • Lechia w drugich połowach zdobyła w tym sezonie ligowym 10 bramek - więcej tylko Lech.
  • Lechia i Górnik to zespoły, które oddają średnio 4,17 strzałów zza pola karnego na mecz - najmniej spośród wszystkich drużyn w Ekstraklasie.
  • Lechia i Korona to dwa zespoły, które w tym sezonie Ekstraklasy nie strzeliły jeszcze gola po rzucie rożnym.
  • Górnik w ostatnich 6 ligowych meczach zanotował 4 remisy i 2 porażki.
 
O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora