Serwis 90minut.pl przyzwyczaił już nas do obszernych analiz w końcówkach sezonów. Nie inaczej jest i teraz.

Do końca fazy zasadniczej w T-Mobile Ekstraklasie pozostały jedynie dwie kolejki.

Cztery zespoły zapewniły już sobie awans do grupy mistrzowskiej, a w walce o kolejne cztery miejsca pozostało jeszcze osiem drużyn. W swojej analizie dziennikarze serwisu przedstawiają szanse poszczególnych ekip na znalezienie się w czołowej ósemce.

Aktualna tabela Ekstraklasy

Kto w grupie mistrzowskiej

Na dwie kolejki przed końcem tylko cztery zespoły są już pewne gry w "górnej połówce". Obok wspomnianych Legii i Lecha także Jagiellonia i Śląsk. Wrocławianie w najgorszym możliwym wariancie zrównają się punktami z Górnikiem oraz ewentualnie z Wisłą i ewentualnie z Podbeskidziem. Biorąc jednak pod uwagę każdą z czterech możliwych tabelek meczów bezpośrednich, zajmą w najgorszym wypadku ósme miejsce po 30 kolejkach.

Warunkiem koniecznym dla awansu do grupy mistrzowskiej jest zdobycie 39 pkt. (Korona gra jeszcze z Lechią), z kolei warunkiem wystarczającym - zdobycie 44 pkt. (Pogoń gra jeszcze z Górnikiem). Oznacza to, że szanse na awans do "ósemki" stracił już Ruch i wszystkie zespoły znajdujące się niżej w tabeli, a w walce o cztery miejsca pozostało tylko osiem zespołów.

Lechia

Lechia jest ostatnią drużyną, która może zapewnić sobie awans do grupy mistrzowskiej bez względu na wyniki rywali. Stanie się tak w przypadku dwóch zwycięstw gdańskiego klubu. Lechia, podobnie jak wszystkie zespoły sklasyfikowane poniżej w tabeli, nie może zapewnić sobie awansu do "ósemki" w najbliższej kolejce.

Historia spotkań z Górnikiem Łęczna

Niemal pewny awans do grupy mistrzowskiej daje Lechii także zdobycie czterech punktów. Lechia ma korzystne bilanse meczów bezpośrednich w 11 spośród 15 tabelek meczów bezpośrednich uwzględniających Wisłę, Górnika, Podbeskidzie i Pogoń i dodatkowo remisowe w dwóch kolejnych (tylko z Pogonią i tylko z Podbeskidziem). Jedyne niekorzystne tabelki to z Pogonią i Podbeskidziem oraz tylko z Wisłą.

A zatem Lechia awansuje do "ósemki" z dorobkiem czterech punktów w ostatnich dwóch spotkaniach, jeśli: 
- Wisła zdobędzie co najwyżej jeden punkt 
LUB: 
- Górnik zdobędzie co najwyżej dwa punkty 
LUB: 
- Podbeskidzie zdobędzie co najwyżej dwa punkty 
LUB: 
- Pogoń zdobędzie co najwyżej trzy punkty 
LUB: 
- Wisła dwa razy zremisuje, a Podbeskidzie raz wygra i raz przegra 
LUB: 
- Wisła dwa razy zremisuje, a Pogoń raz wygra i raz zremisuje

Dodatkowo, w wariantach ze zrównaniem się punktami z Pogonią lub z Podbeskidziem Lechia będzie miała szansę uzyskać korzystniejszy bilans bramkowy z całego sezonu zasadniczego.

Tutaj przeczytasz całą analizę

Źródło: 90minut.pl

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora