Już dziś o 15:00 biało-zieloni rozegrają przy Reymonta pierwsze spotkanie po przerwie reprezentacyjnej. Będzie to także ligowy debiut trenera Lechii Tomasza Kaczmarka. Przyjrzyjmy się co słychać przed tym spotkaniem w ekipie Wisły Kraków.

Po kilku słabszych latach i walce o utrzymanie, Biała Gwiazda w końcu chciałaby złapać stabilizację i zacząć odnosić lepsze wyniki. Początek sezonu wskazuje na to, że Wisła Kraków ma szanse na powrót do ligowej czołówki. Bieżące rozgrywki piłkarze słowackiego trenera Adriana Guli zaczęli nieźle – w sześciu meczach zgromadzili dziesięć punktów – co daje im aktualnie trzecia lokatę. Z pewnością jest to skutek kilku zmian, do których doszło przy Reymonta.

Najważniejszą roszadą w porównaniu do ubiegłego sezonu jest oczywiście zmiana na stanowisku szkoleniowca. Petera Hyballę oraz późniejszego tymczasowego trenera Kazimierza Kmiecika zastąpił wspomniany Adrian Gula. Włodarze Wisły postawili na doświadczonego trenera, który ma dać drużynie spod Wawelu nową jakość. Gula w przeszłości pracował między innymi w MSK Żilinie, z którą wywalczył w 2017 roku tytuł Mistrza Słowacji. Ostatnio dowodził Viktorią Pilzno, a teraz kolejnym wyzwaniem w jego karierze jest polska Ekstraklasa.

Przed trenerem Gulą jednak niełatwe zadanie – drużyna Wisły jest budowana niemal od podstaw. Kadra w porównaniu do zeszłego sezonu jest zmieniona. Oczywiście w dalszym ciągu niekwestionowanymi liderami Białej Gwiazdy są tacy zawodnicy jak Jakub Błaszczykowski czy obrońca Michał Frydrych, którzy dysponują umiejętnościami ale też dużym doświadczeniem. Ponadto ważną rolę odgrywają też Brown Forbes, czy też Yaw Yeboah. Ten drugi został niedawno wybrany przez Ekstraklasę ligowcem sierpnia.

Gdansk, 09.02.2019 PILKA NOZNA MECZ Ekstraklasa Lechia Gdansk -  Wisla Krakow  NZ  FOT. TOMASZ RULSKI / t.rulski@gmail.com

Mówiąc o kadrze nie sposób nie wspomnieć o wzmocnieniach. Do Krakowa przywędrowało latem kilka głośnych nazwisk. Największe transfery Wisły tego lata to z pewnością pozyskanie Jana Klimenta czy też Michala Skvaraka. Kibiców przy Reymonta ucieszył też pewnie powrót Alana Urygi. Ponadto Białą Gwiazdę zasiliło kilku młodych, obiecujących zawodników m.in. Mikołaj Biegański, Kacper Rosa, Hubert Sobol czy powracający z wypożyczenia Przemysław Zdybowicz. Do Krakowa przybyli także Matej Hanousek, Dor Hugi, Aschraf El Mahdioul oraz Mateusz Młyński. Wszyscy ci zawodnicy wykazują potencjał i wydaje się, że mogą dać Białej Gwieździe w tym sezonie wiele jakości oraz świeżej krwi.

Niestety Wisłę dotknęło też kilka ubytków. Najważniejszą stratą wydaje się sprzedaż Mateusza Lisa, który niedawno wyjechał do Turcji, a także nieprzedłużenie umowy z Vulnetem Bashą. Oprócz tego drużynę opuścili też tacy zawodnicy jak Łukasz Burliga, Aleksander Buksa czy Rafał Boguski. Ponadto z klubem rozstało się kilku młodych zawodników.

Jeśli chodzi o start rozgrywek to Wisła zaczęła od wysokiej wygranej z Zagłębiem Lubin 3:0. W drugiej kolejce zremisowała z beniaminkiem Ekstraklasy Bruk-Bet Termalicą 2:2, a tydzień później przegrała z Rakowem. Kolejne tygodnie to porażka 2:1 ze Stalą Mielec oraz dwa zwycięstwa: z Górnikiem Łęczna 3:1 oraz tuż przed przerwą reprezentacyjną z Mistrzem Polski – Legią Warszawa 1:0. Z pewnością dla Lechii Biała Gwiazda nie będzie łatwym rywalem.

Dzisiejsze starcie będzie sześćdziesiątym ósmym pojedynkiem obu ekip. Bilans na korzyść Wisły, która wygrała dwadzieścia siedem razy. Bialo-zieloni górą byli w dwudziestu trzech meczach, a siedemnaście razy padł remis.

Kto wyjdzie górą z dzisiejszego spotkania? Początek meczu o 15:00.

źródło: własne