Biało-zieloni powracają do ligowych rozgrywek po dwutygodniowej przerwie reprezentacyjnej. W sobotę piłkarze Tomasza Kaczmarka zmierzą się na wyjeździe ze Stalą Mielec. Początek meczu o 17:30.

 

Stal Mielec rozgrywa aktualnie swój dwudziesty szósty sezon w najwyższej klasie rozgrywkowej. Zespół z Podkarpacia do Ekstraklasy wrócił rok temu po dość długiej przerwie. W minionych rozgrywkach piłkarze z Mielca nie prezentowali się rewelacyjnie, co poskutkowało zajęciem piętnastego miejsca w lidze. Mielczanie utrzymali się w Ekstraklasie tylko dzięki reformie rozgrywek. W przeciągu całego sezonu 2020/21 Stal miała aż trzech trenerów. Od lipca do listopada 2020 roku szatnią biało-niebieskich zarządzał Dariusz Skrzypczak. Po nim szkoleniowcem Stali do kwietnia 2021 roku był Leszek Ojrzyński. Po Ojrzyńskim do końca rozgrywek trenerem był Władysław Gąsior, który przedłużył nawet swój kontrakt z klubem, jednak dwa tygodnie przed startem nowego sezonu zrezygnował z posady. Ubiegły sezon upłynął więc w Mielcu pod znakiem sporych roszad.

Bieżące rozgrywki zaczęły się dla Stali o wiele lepiej. Po czternastu kolejkach drużyna plasuje się z dorobkiem dwudziestu punktów na siódmym miejscu w tabeli. Dotychczas piłkarze z Mielca wygrali pięć spotkań, w pięciu remisowali, a w czterech zeszli z boiska pokonani. Warto podkreślić, że w ostatnim meczu przed przerwą na kadrę biało-niebiescy pokonali Legię Warszawa przy Łazienkowskiej 3:1. Teraz przyjdzie im zmierzyć się z wiceliderem tabeli.

Po różnych perturbacjach i problemach ubiegłego sezonu, władze klubu z Mielca z pewnością chciałyby stabilizacji. Przed sezonem prezes Jacek Klimek mówił, że w Mielcu wszyscy chcą pewnego utrzymania i zajęcia na koniec sezonu pozycji minimum między dziesiątą a dwunastą. Taki też cel postawiono przed nowym trenerem Adamem Majewskim, który współpracę przy Solskiego rozpoczął 8 lipca. Póki co Majewski dobrze prowadzi zespół, co potwierdzają też wyniki.

19.09.2020 GDANSKPKO EKSTRAKLASA , PILKA NOZNA SEZON 2020/2021,MECZ LECHIA GDANSK-PGE FKS STAL MIELECFOT.ANNA LANGOWSKA / LECHIA.NET

Stal ma w swojej kadrze kilku bardzo ważnych i wartościowych zawodników. Jednym z liderów biało-niebieskich jest kapitan zespołu Krystian Getinger. Obrońca jest też jednym z najbardziej doświadczonych piłkarzy na boisku. W defensywie ważną rolę odgrywa także Marcin Flis. Najlepszymi strzelcami Stali w tym sezonie są Fabian Piasecki oraz Grzegorz Tomasiewicz, którzy mają na swoim koncie po cztery trafienia. Obrońcy Lechii będą musieli więc mieć się na baczności i pilnować obu zawodników.

W kontekście ubiegłego sezonu doszło także do kilku zmian kadrowych. W Mielcu nie ma już takich zawodników jak Petteri Forsel oraz Wojciech Lisowski, z którymi klub nie zdecydował się przedłużać umów. Podobnie wyglądała sytuacja z Robertem Dadokiem, który aktualnie występuje w Górniku Zabrze. Ponadto wypożyczeni zawodnicy, a więc Wojciech Błyszko i Damian Pawłowski powrócili do swoich rodzimych klubów.

Jeśli chodzi z kolei o transfery do Stali, to chyba najgłośniejszym ruchem tego lata było sprowadzenie do Mielca Marcina Budzińskiego. Do Stali przybyli także Eryk Galara, Wiktor Kłos i Karol Duszkiewicz. Wypożyczony z Podbeskidzia Bielsko-Biała został także Maksymilian Sitek.

Pisząc o Stali nie można nie poruszyć wątku problemów, jakie dotknęły klub w ostatnich tygodniach. Stal popadła w problemy finansowe i musiała zwrócić się o pomoc do miasta. Klub ma sporo zadłużeń w  rodzaju urzędach, a dwóch byłych trenerów wciąż formalnie ma ważną umowę z klubem. Skutkuje to ogromnymi kosztami. Stal szuka więc pomocy u włodarzy miasta, a także sponsorów, aby jak najszybciej wyjść z kłopotów finansowych.

Kto wyjdzie górą z sobotniej konfrontacji? Początek meczu o 17:30.

źródło: własne