W piątek 25 stycznia o godzinie 15:30 czasu polskiego biało-zieloni rozpoczną swój drugi mecz sparingowy podczas zgrupowania w Belek. Rywalem gdańszczan będzie Mistrz Bułgarii Łudogorec Razgrad.

Przypomnijmy, że w pierwszym zimowym, a raczej deszczowym, sparingu rozegranym 21 stycznia w Turcji Biało-Zieloni zmierzyli się z rumuńskim zespołem Viitorul Konstanca. Mecz został przerwany w 49 minucie przy stanie 2:1 dla Lechii.

Kim jest nasz drugi rywal?

Łudogorec jest kolejnym młodym klubem po Viitorul Konstanca, z którym przyjdzie się nam mierzyć w Turcji. Klub w obecnej formule został założony dopiero w 2001 roku, choć swoje korzenie datuje niemal jak nasza sąsiadka, na inny klub którego tradycje zostały wchłonięte. Oficjalna linia klubu datuje swój początek na rok 1945.

Razgrad to niewielkie miasto położone w północno-wschodniej Bułgarii. Niecałe 40 tysięcy mieszkańców. Na kartach historii zapisało się tym, że kilkanaście wieków temu w okolicy poległ cesarz rzymski Decjusz Trajan. Dziś piłkarze grający w miejscowym Łudogorcu piszą nową historię, będąc na ustach piłkarskiej Europy.

Żywa maskotka

Łudogorec jest obecnie jedną z trzech drużyn na świecie, która ma żywą maskotkę. Podobnie jak Lazio i Benfica. Orlica ma na imię Fortuna (od Greckiej Bogini). Pomysł Łudogorca na żywą maskotkę Orła narodził się podczas oficjalnego spotkania właścicieli Lazio i bułgarskiej drużyny Claudio Lotito i Kirila Domuschieva. Zespół rzymski pomógł Łudogorcowi w kupnie i treningu orła, który odbył swój debiut w locie na bułgarskiej ziemi kilka minut przed meczem z Walencją w sezonie 13/14.

"The Eagles" jak nazywana jest ekipa w Bułgarii jest obecnie niekwestionowanym hegemonem tego kraju. Od 7 lat dzierży tytuł mistrzowski, doprowadzając tym do furii najbardziej utytułowane kluby ze stolicy.
Wszystko co dobre zaczęło się dla Łudogorca w sezonie 09/10, kiedy mały klubik z regionu Łudogorije został wsparty finansowo przez przemysłowców Kiriła i Georgiego Domusczijewów. Dzięki ich wsparciu w 2010 roku klub awansował do II ligi.

Sezon 2010/2011 również zakończyli sukcesem – klub zdobył mistrzostwo II ligi i awansował do A PFG.
Nieco wcześniej Ludogorets wygrał także Puchar Bułgarii na stadionie "Lazur" w Burgas. Zespół w meczu z Lokomotivem wygrał dwumecz 0:1 do 2:1 i triumfował w Pucharze Bułgarii. Półtora miesiąca później "The Eagles" wygrali także Superpuchar, z tym samym przeciwnikiem z Plovdiv ale tym razem z wynikiem 3:1.

Kolejne 7 lat to pasmo niekończących się sukcesów, 7 mistrzostw, 2 Puchary Bułgarii, 2 Superpuchary oraz dwukrotna gra w fazie grupowej Ligi Mistrzów. W ubiegłym sezonie skończyli przygodę w 1/16 Pucharu Europy, w którym ulegli nowemu klubowi Krzysztofa Piątka AC Milan (0-1, 0-3).

Kolejnym punktem godnym uwagi jest Eagles Nest (Orle Gniazdo)

Ludogorets Football Academy już dziś może pochwalić się siatką skautów w całej Bułgarii i Europy wschodniej oraz bazą treningowa, jaką większość polskich klubów może zobaczyć jedynie na zdjęciach. Baza szkoleniowa została otwarta 21 czerwca 2012 roku. Pięć boisk pełnowymiarowych, z czego jedno sztuczne, szóste nieco mniejsze. Do tego hotel z restauracją, siłownia, odnowa biologiczna, kawiarnia, sklep klubowy.

W obecnym sezonie Łudogorec jest oczywiście liderem Bułgarskiej 1 Ligi z przewagą 6 punktów do stołecznego CSKA, tak więc w Belek czeka nas „hitowy sparing” liderujących w swoich ligach, założonych w 45 roku, biało-zielonych drużyn.

Dla „Orłów” będzie to już czwarty mecz sparingowy w Turcji, a zarazem przedostatni przed startem ligi (15 lutego). Wcześniej zagrali z Botosani 1-3, Honved 4-2, CFR Cluj 0-2.

źródło: własne