Klub Lechia Gdańsk dzięki uczestnictwu w T-Mobile Ekstraklasie i zajęciu na koniec sezonu ósmej lokaty dostał niemal 6 mln zł. Są to pieniądze zarobione przez Ekstraklasę na sprzedaży praw telewizyjnych.

Ekstraklasa dzięki sprzedaży praw telewizyjnych zarobiła około 90 mln zł. Kluby po równo do podziału otrzymują 50 procent tej sumy. Oznacza to, że za sam udział w T-Mobile Ekstraklasie klub otrzymuje niecałe 3 mln. Nie inaczej było w przypadku Lechii. Do podstawy, którą otrzymały wszystkie zespoły, gdański klub doliczyć może 1,53 mln za ostatecznie zajęte miejsce w ligowej tabeli (Lechia zakończyła rozgrywki na ósmej pozycji). Ostatnim składnikiem sumy otrzymanej za prawa telewizyjne są pieniądze za liczbę meczów pokazywanych przez głównego nadawcę stację Canal+ w tzw. prime time. Lechię w najlepszym czasie antenowym mogliśmy oglądać aż 15 razy. Tylko pięć drużyn w ekstraklasie mogło pochwalić się lepszym wynikiem. Z tego tytułu biało-zieloni otrzymali 1,41 mln.

Ostatecznie Lechia, mimo że ósma w lidze, jeśli chodzi o zarobione pieniądze z praw telewizyjnych, znalazła się na dziewiątym miejscu. O niecałe 400 tys. zł więcej otrzymała Jagiellonia Białystok.

Niemal 6 mln, które otrzymali gdańszczanie, jest znaczącym dopływem pieniędzy do klubowej kasy. Suma z praw telewizyjnych stanowi niecałe 25 procent pełnego budżetu Lechii na cały zakończony niedawno sezon.

Źródło: trojmiasto.sport.pl/własne