Przed ostatnią kolejką PKO BP Ekstraklasy piłkarze Lechii Gdańsk nadal liczą się w walce o europejskie puchary. Nie wszystko zależy od zespołu z Trójmiasta, ale jeśli Lechia myśli o zajęciu miejsca w TOP4, to powinna wygrać z Jagiellonią w Białymstoku. Lechiści są faworytem bukmacherów.

Lechia Gdańsk zajmuje obecnie piąte miejsce w tabeli Ekstraklasy. Lechia ma tyle samo punktów co czwarty Piast Gliwice i szósty Śląsk Wrocław. Zespół, który zajmie czwarte miejsce na koniec sezonu, będzie grał w rozgrywkach Europa Conference League (więcej o nowych rozgrywkach).

Dla Lechii awans do pucharów byłby z pewnością sporym sukcesem i szansą na międzynarodową przygodę. Ponadto – co oczywiście nie jest bez znaczenia – to zawsze możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy do klubowej kasy.

Jak bukmacherzy widzą szanse Lechii Gdańsk na grę w pucharach? Optymizm jest umiarkowany. Bukmacher STS wierzy w zachowanie obecnego układu tabeli po ostatniej kolejce. Dlatego największe szanse według przedmeczowych kursów ma Piast Gliwice (kurs w firmie bukmacherskie STS: 1.25), następna w kolejności jest Lechia Gdańsk (kurs STS: 5.00). Trzecim w kolejności zespołem mającym szanse na czwarte miejsce jest Śląsk Wrocław (kurs STS: 7.50). W teorii szanse mają jeszcze Zagłębie Lubin (kurs STS: 15.00) oraz Warta Poznań (kurs STS: 200.00).

Widać więc, że największymi konkurentami, z jakimi korespondencyjnie zmierzy się Lechia Gdańsk, są Piast Gliwice i Śląsk Wrocław. Oba zespoły – podobnie zresztą jak sama Lechia – są faworytami bukmacherów do wygranych w swoich meczach.

Piast Gliwice zagra z Wisłą Kraków. Kurs bukmachera Betclic na wygraną Piasta wynosi 1.41. Dla porównania kurs na remis to 4.70, a wygrana Wisły Kraków to już kurs aż 7.20. Piast musi zgubić punkty, by Lechia Gdańsk w ogóle mogła marzyć o pucharach.

Lechia Gdańsk swój mecz 30. kolejki rozegra w Białymstoku. Jagiellonia Białystok ostatnio nie jest w najlepszej dyspozycji i dlatego bukmacherzy stawiają w tym meczu na Biało-Zielonych. Kursy? Bukmacher Betclic nie jest tu tak jednoznaczny jak w przypadku pojedynku Piasta z Wisłą, ale jednak w przedmeczowych zestawieniach kursów bukmacherskich różnicę widać. Triumf Lechii to kurs 2.05, a Jagiellonii ponad 3.30. W przypadku remisu Betclic zdecydował się na kurs 3.65.

Warto pamiętać, że Jagiellonia Białystok wygrała pierwszy mecz obu ekip w tym sezonie. Teraz będzie zatem szansa do rewanżu. Wykorzystanie kryzysu białostoczan może być kluczem do powodzenia „misji Europa”, dlatego Lechia Gdańsk z pewnością do meczu podejdzie gotowa w 100%.

Faworytem bukmacherów do wygrania swojego meczu jest także Śląsk Wrocław. Wrocławianie grają ze Stalą Mielec. Tu kursy bukmachera Betclic wyglądają następująco: wygrana Śląska – 2.34, remis – 3.15, triumf Stali – 3.15.

Oczywiście przedmeczowe dywagacje nie będą miały sensu jeśli Lechia Gdańsk nie wykona swojego zadania. A to jest jasne – pokonać Jagiellonię. Reszta niestety nie jest już od Lechistów zależna.

Jeszcze grają, już planują – Lechia Gdańsk przed nowym sezonem

W Gdańsku myśli się już o nowym sezonie. Nikt nie ma zamiaru szastać pieniędzmi, a więc ewentualne ruchy transferowe to bardziej wyczekiwanie okazji i spokojne śledzenie rynku. Wiadomo, że z klubem kilku graczy się pożegna. Rozczarował Kenny Saief, nowej propozycji kontraktu nie otrzymał Żarko Udovicić. Ci gracze w nowym sezonie nie będą już występowali w barwach Lechii Gdańsk.

Lechia Gdańsk będzie szukała kreatywnego, ofensywnego pomocnika. Kto może nim zostać? Sporo zależeć będzie od zakończeń obecnych rozgrywek. Ewentualny awans do europejskich pucharów oznacza zastrzyk gotówki i w pewien sposób determinuje do poszukiwania zawodników wyższej jakości. Zakończenie sezonu poza TOP4 tragedią nie będzie, ale z pewnością znajdzie odzwierciedlenie w transferach.

Na ten moment Lechia Gdańsk ma potencjał, który bukmacherzy oceniają nieźle, ale nie wybitnie. Bukmacher STS jeszcze przed zakończeniem obecnego sezonu przygotował kursy na kolejne rozgrywki. Typować można Mistrza Polski w sezonie 2021/2022. Jak w takim – dodajmy mocno umownym zestawieniu - prezentują się szanse Lechii Gdańsk? Kurs na tytuł dla Biało-Zielonych według bukmachera STS wynosi 40.00. Dla porównania Legia Warszawa „zasłużyła” na kurs 1.40 i zdecydowanie detronizuje resztę stawki. Toczący bój o puchary z Lechią zespół Piasta Gliwice legitymuje się w bukmacherskim typowaniu kursem 20.00.

Czy obecne przewidywania się sprawdzą? To póki co jak wróżenie z fusów. Lechia Gdańsk jednak nie zamierza czekać na rozstrzygnięcia w ostatniej kolejce i już planuje przygotowania do nowego sezonu. W planach są m.in. sparingi z Rakowem Częstochowa i Legią Warszawa. Daty uzależnione są od tego, czy Lechia będzie grała w eliminacjach Conference League. Jednak widać, że w Gdańsku nie ma mowy o odpoczynku – jest natomiast nastawienie na pracę.

Obstawianie zakładów dozwolone jest tylko w firmach posiadających zezwolenie na działalność w Polsce. Bukmacherzy wymienieni w artykule, a więc STS i Betclic posiadają takie zezwolenia i gra w tych firmach jest legalna. Zawieranie zakładów u nielegalnych bukmacherów podlega karze. Hazard uzależnia. Zakłady bukmacherskie mogą wnosić tylko osoby pełnoletnie.

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora