lechia

Zachęcamy do przeczytania obszernego podsumowania rundy jesiennej w wykonaniu Lechii Gdańsk.

6 miejsce na półmetku

Wysoką, 6 pozycję zajmuje gdańska Lechia na półmetku rozgrywek piłkarskiej Ekstraklasy. Piłkarze Biało-Zielonych nie byli wyżej od 50 lat. Wysokie miejsce w tabeli to skutek zdobycia 26 punktów (7 zwycięstw, 5 remisów oraz 5 porażek). Warto podkreślić, że to o 8 więcej niż w analogicznym momencie w roku ubiegłym. Wszystko to przy zachowaniu zrównoważonego rozwoju klubu. Nie rozbudowywano kadry zespołu seniorów,  a do Lechii ściągnięci zostali najbardziej potrzebni zawodnicy, których zadaniem było wzmocnienie siły zespołu. W 18-stce meczowej regularnie zaczęli za to pojawiać się wychowankowie Klubu. Jeden z nich - Marcin Pietrowski zadomowił się w pierwszym składzie (przy okazji zaliczył dwa występy w reprezentacji kraju do lat 21), natomiast Sebastian Małkowski rozegrał cały mecz w Pucharze Polski (zagrał „na 0 z tyłu”). Przy stosunkowo niewielkim składzie osobowym Klub z tygodnia na tydzień rozwijał się również organizacyjnie i marketingowo.

Spółka Akcyjna

Od pół roku Lechia funkcjonuje jako spółka akcyjna. Powołana w dużej mierze przez osoby zaangażowane w jej odbudowę, otrzymała jednocześnie inwestora, którym został wrocławski biznesmen Andrzej Kuchar. Zabezpieczona została przy tym tożsamość Lechii. Statut przewiduje bowiem, że tylko 100% akcjonariuszy może zadecydować o zmianie lokalizacji Klubu, jego barw oraz herbu. Przekształcenie w spółkę akcyjną niemal natychmiast przełożyło się na umocnienie wizerunku, a także wzrost atrakcyjności marketingowej i PR. Skutkiem jest coraz częstsza obecność Klubu w mediach, a także zainteresowanie światowych potentatów w dziedzinie marketingu oraz najpotężniejszych menedżerów piłkarskich.

Nowi partnerzy

Lechia jako pierwszy klub w Europie Środkowo-Wschodniej została partnerem biznesowym wiodącej agencji marketingu sportowego – firmą Sportfive. Dzięki tej umowie, gdański klub będzie w gronie takich firm piłkarskich, jak: Olympique Marsylia, HSV Hamburg, Borussia Dortmund, Juventus Turyn, Paris Saint Germain, Hertha Berlin, Olympique Lyon. Koncern ma prawa marketingowe do ponad 30 federacji narodowych, 250 klubów piłkarskich z ponad 10 lig.

Sportfive będzie odpowiedzialny za stworzenie i wdrażane kompleksowej strategii marketingowej klubu. W ramach swoich obowiązków firma zobowiązuje się do pozyskiwania dla Lechii sponsorów na lokalnym, krajowym i międzynarodowym rynku. Oferta marketingowa Sportfive obejmuje reklamę na stadionach, strojach zawodników, organizację turniejów i zawodów oraz imprez przy okazji największych wydarzeń sportowych.

Przedłużona została umowa promocyjna z miastem Gdańsk oraz Koncernem Energetycznym Energa SA. Partnerami Lechii są również Saur Neptun Gdańsk SA, ZKM Gdańsk oraz w zakresie opieki medycznej, notowany na giełdzie, Swissmed.

Współpracą z Lechią zainteresowany jest także jeden z najsłynniejszych piłkarskich menedżerów Pini Zahavi. W jego „stajni” znajduje się kilkuset zawodników, którzy grają w najsłynniejszych klubach Europy i świata. To również Zahavi stał za przejęciem Chelsea przez Romana Abramowicza czy za objęciem sterów Portsmouth przez Aleksandra Gajdamaka. Wzrost potencjału Lechii spowodował, że strony rozważają możliwość podpisania umowy.

Pozostałe działania klubu

W trakcie ostatniego półrocza klub nie próżnował także na niwie organizacyjnej i marketingowej. Wraz ze startem obecnego sezonu Lechia wprowadziła w życie regulacje spójne z nową ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych. Wszyscy wchodzący na stadion, dzięki danym i zdjęciom zapisanym w bazie danych, przestali być anonimowi. Uruchomiona została także sprzedaż karnetów za pośrednictwem Internetu, a w stadionowych kasach można już płacić kartami płatniczymi w tym najnowocześniejszymi w technologii PayPass (projekt wspólny z Ekstraklasa SA).

Rozszerzona została sieć sprzedaży oraz asortyment klubowych pamiątek. Kibice otrzymali również kolportowaną bezpłatnie w nakładzie 25 tysięcy egzemplarzy – gazetę „Lechista”. Sieć punktów, w których można otrzymać rabat za okazaniem aktualnego karnetu, rozszerza się z tygodnia na tydzień. Obecnie jest to już blisko 100 miejsc. Na ulice Gdańska powrócił nowy, atrakcyjnie oklejony tramwaj w barwach Lechii. W ostatnich tygodniach klub uruchomił również usługę PartyLechia umożliwiającą typowanie wyników Biało-Zielonych.

Źródło: Lechia.pl