List intencyjny w sprawie budowy Pomorskiego Centrum Futbolu pod szyldem "Lechii Gdańsk" został podpisany w Bystrej 12 maja 2010 roku przez panią Wójt Gminy Pruszcz Gdański - Magdalenę Kołodziejczak oraz przez ówczesnego prezesa Lechii Gdańsk - Macieja Turnowieckiego.

Przy podpisywaniu tego listu mówiło się, że w ramach Pomorskiego Centrum Futbolu powstaną m.in. pełnowymiarowe boiska (o nawierzchni sztucznej oraz naturalnej), bieżnie sprinterskie, siłownia, sale fitness, internat. Wielu mieszkańców Bystrej ucieszyło się z tego, że właśnie w naszej niewielkiej miejscowości powstanie baza treningowa znanej i cenionej w naszym kraju drużyny. Od podpisania listu intencyjnego minęło już sporo czasu, a o tej inwestycji mówi się coraz mniej. Początkowo mówiło się, że inwestycja zostanie zakończona na przełomie 2012 i 2013 roku. Zbliża się już wielkimi krokami koniec roku 2013 a na terenie, na którym planuje się wybudowanie profesjonalnej bazy treningowej do tej pory nie został przekopany nawet kawałek ziemi.

Warto wspomnieć, że po ponad roku od podpisania listu intencyjnego (15.09.2011 r.), w Urzędzie Gminy Pruszcz Gdański została zaprezentowana koncepcja architektoniczna ośrodka Lechii. W tym spotkaniu brał udział nawet Sławomir Nowak - wtedy minister w Kancelarii Prezydenta RP, więc mogłoby się wtedy wydawać, że skoro zaproszono na to spotkanie znanego polityka to sprawa nabierze tempa. Jednak obecność pana Sławomira Nowaka do tej pory nic nie dała.

Na początku roku 2012 (19.01.2012 r.) serwis bystra.info zwrócił się do Rzecznika Prasowego Lechii Gdańsk z pytaniem, kiedy ruszy budowa. Rzecznik odpowiedział wtedy, że ma nadzieje, iż budowa ruszy jeszcze w 2012 roku, ale jak doskonale Państwo wiecie tak się niestety nie stało.

Sprawą Pomorskiego Centrum Futbolu zajął się 14 stycznia 2013 roku portal sport.pl. W artykule (kliknij, by przeczytać ten artykuł) zamieszczonym na tym portalu pojawiła się wypowiedź Rzecznika Prasowego Lechii Gdańsk: "Temat absolutnie nie upadł, ale został przesunięty w czasie. W tej chwili odbywa się procedura przejęcia terenów przez powołane między innymi w tym celu stowarzyszenie Akademia Piłkarska Lechia Gdańsk. Kiedy już to się stanie, stowarzyszenie będzie aplikowało o środki finansowe Unii Europejskiej, jednak będzie je można pozyskiwać dopiero od 2014 roku. Wówczas sprawa powinna nabrać przyspieszenia. Koszt inwestycji wynosić będzie kilkadziesiąt milionów złotych [według pierwotnych planów ok. 60 mln zł] i oczywiste jest, że klub sam nie jest w stanie sfinansować tak dużego przedsięwzięcia. Dlatego musimy poczekać jeszcze kilkanaście miesięcy".

Pod koniec listopada 2013 roku dziennikarz serwisu bystra.info zwrócił się do Urzędu Gminy Pruszcz Gdański z pytaniem, czy znane są jakieś szczegóły dotyczące budowy Pomorskiego Centrum Futbolu w Bystrej. Na pytanie odpowiedziała pani Magdalena Kołodziejczak. Oto odpowiedź: "Akademia Lechia Gdańsk przygotowuje się do aplikacji o środki unijne na budowę centrum piłkarskiego w kolejnej perspektywie finansowej tj. 2014-2020. Na ten temat odbyło się kilka spotkań, w których brali udział przedstawiciele biuro projektów Akademii, Urzędu Marszałkowskiego i Gminy. Ostateczne decyzję zapadną po uruchomieniu konkursów unijnych".

Na koniec tego artykułu warto wspomnieć, że ciągle jest nadzieja na to, że Pomorskie Centrum Futbolu pod szyldem Lechii Gdańsk powstanie w Bystrej. Jednak większość mieszkańców uwierzy w to dopiero wtedy, gdy budowa rzeczywiście ruszy. Obecnie jedynie mówi się, że baza treningowa zostanie wybudowana, ale ciężko to sobie wszystko wyobrazić. Jednak mimo wszystko warto trzymać za tę inwestycje kciuki, bo Pomorskie Centrum Futbolu to nie tylko nowe miejsca pracy dla mieszkańców, ale wielka radość i duma. Wszystkie aktualności, dokumenty i wieści na temat Pomorskiego Centrum Futbolu są zamieszczane tutaj - kliknij.

Źródło: bystra.info

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora