Dzień 6 maja 2023 roku zapisał się ciemnymi zgłoskami na kartach historii Lechii Gdańsk, która po 15 latach spadła z ekstraklasy. Sezon 2022/23 to jeden z najgorszych, o ile nie najgorszy, w 78-letniej historii klubu. Przedstawiamy Wam w pigułce kalendarium upadku Lechii w minionych rozgrywkach.

Niemal dokładnie rok temu Lechia przypieczętowała czwarte miejsce w lidze i awans do eliminacji do Ligi Konferencji Europy. W pierwszej rundzie Biało-Zieloni zmierzyli się z macedońską Akademiją Pandew, którą ograli w dwumeczu. 20 lipca Lechia zmierzyła się ze znaną europejską marką – Rapidem Wiedeń. W Austrii gdańszczanie zremisowali 0:0, a w rewanżu przegrali, choć postawili się austriackiej potędze. Gdyby nie błąd arbitrów najpewniej Lechia awansowałaby do trzeciej rundy. Można jednak gdybać co dalej, a rzeczywistość pokazała swoje. W lipcu rozpoczęły się sportowe koszmary Lechii, które zostały przypieczętowane hucznym spadkiem do pierwszej ligi.

Lipiec – Sierpień 2022:

Europejskie puchary, ale też ligowe niepowodzenia. Tak w skrócie można podsumować pierwsze tygodnie sezonu 2022/23. Biało-Zieloni na ligowym podwórku przegrali z Wisłą Płock, Miedzią Legnica, Radomiakiem Radom oraz Lechem Poznań. Zaledwie trzy punkty (wygrana z Widzewem) w sześciu meczach. Dodatkowo coraz gorsza atmosfera w szatni i decyzja o odebraniu opaski kapitańskiej Flavio Paixao. Zaognienie konfliktu na linii Flavio – Dusan Kuciak i podział szatni. To wszystko sprawiło, że sytuacja klubu już na stracie rozgrywek nie była najlepsza. Nie należy zapominać o braku transferów. Do klubu dołączyła bowiem tylko dwóch piłkarzy – Joeri de Kamps (który większość jesieni miał problemy zdrowotne) oraz wypożyczony z Legii Joel Abu Hanna (który jest jednym z głównych winowajców spadku Lechii na boisku).

1 września 2022:

Równo rok po objęciu sterów w Lechii pracę traci trener Tomasz Kaczmarek. Sytuacja jest dość kuriozalna. Klub wydaje komunikat o zwolnieniu szkoleniowca o… 1 w nocy, choć sam trener wiedział o tym już opuszczając stadion po meczu z Lechem. Kaczmarek zapłacił głową za słabe wyniki, złą atmosferę i… ultimatum Flavio. Nieoficjalnie mówiło się bowiem, że Portugalczyk powiedział Adamowi Mandziarze, że albo odejdzie Kaczmarek albo on. Tymczasowym trenerem zostaje Maciej Kalkowski.

19 września 2022:

Biały dym na Polsat Plus Arenie. Marcin Kaczmarek nowym-starym trenerem Lechii. Umowa do końca czerwca 2024 roku.

Październik-Listopad 2022:

Po objęciu sterów przez trenera Kaczmarka Lechia radziła sobie nieźle, a przynajmniej lepiej niż na starcie rozgrywek. Choć Biało-Zieloni przegrali z będącymi dziś na podium Rakowem, Legią czy Pogonią, to wygrali z rywalami „ze swojej ligi” – Cracovią, Stalą Mielec czy też Zagłębiem Lubin. 18 listopada w Gdańsku odbył się ostatni mecz rundy jesiennej. Lechia wygrała z Górnikiem Zabrze i zimę spędziła poza strefą spadkową.

Nie możemy jednak zapomnieć o tym, co działo się w sferze pozasportowej. Adam Mandziara przyjął nową strategię komunikacji i wszystkie swoje decyzje ogłaszał za pośrednictwem… Instagrama. Tam obwieścił m.in. że rezygnuje z funkcji przewodniczącego Rady Nadzorczej i wycofuje się z klubu. W rzeczywistości wiemy, kto do dziś włada Lechią (prosto z Majorki rzecz jasna). Dochodzi też do kilku zmian personalnych. Do Rady Nadzorczej dołączają m.in. przyszły wiceprezes Arkadiusz Gerwel oraz Sławomir Czarniecki. Do skautingu dołącza Tomasz Mazurkiewicz (późniejszy asystent Davida Badii).

30 listopada 2022:

Legenda klubu Marek Jankowski „Kotlet” odchodzi na emeryturę. Choć jak później wyjawił plany i ustalenia z prezesem Żelemem były inne.

31 grudnia 2022:

Łukasz Smolarow nowym dyrektorem sportowym Lechii.

Styczeń:

Klub dokonuje dwóch transferów. Do Lechii dołączają Jakub Bartkowski oraz Kevin Friesenbichler. Ponadto klub ogłosił, że nie wiąże przyszłości z Jakubem Kałuzińskim. Wychowanek nie pojechał na obóz przygotowawczy do Turcji, co było dość kuriozalne zważywszy na to, że do samolotu wsiadł choćby Christian Clemens, który kilka dni później odszedł z klubu. Czy nie można było zamiast niego wziąć na obóz piłkarza, który mógł realnie pomóc w walce o ligowy byt?

29 stycznia 2023:

Lechia rozpoczyna rundę wiosenną od zwycięstwa 1:0 nad Wisłą Płock. Bramkę na wagę trzech punktów zdobył Łukasz Zwoliński, który zapytany po meczu o swoją przyszłość wyznał, że nie dostał propozycji nowego kontraktu.

Luty:

Był to miesiąc stosunkowo spokojny, choć nie można powiedzieć, że nie działo się nic. W połowie lutego trener Jerzy Jastrzębowski i Lech Kulwicki w imieniu Oldbojów Lechii wydali oświadczenie ws. dramatycznej sytuacji klubu.

Zarząd z kolei sprowadził do klubu kolejnego piłkarza, który nie wiadomo, po co został pozyskany. Mowa o Louisie Poznańskim, który do dziś nie zadebiutował. Ba, ani razu nie był nawet na ławce rezerwowych w meczu Lechii. W międzyczasie klub zdążył skrócić wypożyczenie Jana Biegańskiego do Tych, żeby kilka tygodni później... znów go tam wypożyczyć. Była to kolejna niezrozumiała decyzja władz.

Jeśli chodzi o wyniki sportowe, to zaczęło się od dwóch remisów – 1:1 z Górnikiem Zabrze oraz 0:0 z Widzewem Łódź. Później było już tylko gorzej – porażki z Koroną i Radomiakiem, które ponownie sprawiły, że Lechia spadła do strefy spadkowej.

 

 

Marzec:

Mówi się, że w marcu, jak w garncu i trzeba przyznać, że w Lechii gorąco było. Już na początku miesiąca rozpoczęły się spekulacje, kto może zastąpić Marcina Kaczmarka na stanowisku trenera Lechii. W mediach pojawiały się przeróżne nazwiska – Nestor El Maestro, Piotr Stokowiec czy też Gino Lettieri. Sportowo Lechia też zaczęła beznadziejnie, przegrywając aż 0:5 w Poznaniu z Lechem. I choć tydzień później Biało-Zieloni wygrali 4:0 u siebie z Miedzią Legnica i pokazali poparcie dla szkoleniowca, wiele wskazywało na to, że do zmiany może dojść tak czy tak. Zwłaszcza że w ostatnim meczu przed przerwą na kadrę gdańszczanie przegrali z Wartą Poznań.

14 marca:

Paweł Żelem składa rezygnacje z funkcji prezesa klubu. Powód? Problemy zdrowotne. 

21 marca:

Marcin Kaczmarek zwolniony. David Badia nowym trenerem Lechii Gdańsk. Wielu kibiców i ekspertów było zaskoczonych tą decyzją. Przyszedł trener, który nie zna ligi ani piłkarzy i miał ratować ligę. Dla wielu wówczas stało się jasne, że pierwsza liga może być nieunikniona...

1 kwietnia:

David Badia debiutuje w meczu ze słabym Śląskiem. Remis 0:0

Kwiecień 2023:

Kolejne sportowe niepowodzenia gdańszczan. Wielkanocna porażka z Jagiellonią oraz późniejsze z Pogonią Szczecin, Cracovią oraz Rakowem sprawiły, że Lechia była już o krok od pierwszej ligi. Ponadto na powierzchnie zaczęło wychodzić coraz więcej brudów z gabinetów. Pensji nie otrzymywali już nie tylko piłkarze, ale też pracownicy szeregowi. Coraz większe długi i niepewność, gdzie Lechia zacznie kolejny sezon. 12 kwietnia nowy prezes Zbigniew Ziemowit Deptuła zapowiedział, że będzie to pierwsza liga. Do dziś jednak w wielu Biało-Zielonych sercach jest wielka niepewność.

W tym czasie w mediach pojawiają się informację o tym, że niejaki Michał Brański chce przejąć klub. Toczą się pierwsze rozmowy między potencjalnym inwestorem a Adamem Mandziarą. Pośredniczą w nich akcjonariusze mniejszościowi. Sam Brański zapowiada, że chce współpracować z innym milionerem - osobą związaną z Trójmiastem. Nieoficjalnie mówi się, że jest tą osobą Dariusz Krawczyk. 

6 maja 2023:

Lechia Gdańsk przegrywa 1:2 z Zagłębiem Lubin i oficjalnie spada z ligi. Z trybun Polsat Plus Areny niesie się gromkie "Bójcie się chamy, do pierwszej ligi wracamy"...

20 maja 2023:

Flavio Paixao kończy karierę, a Lechia wygrywa 1:0 z Legią po spektakularnym golu Macieja Gajosa. Kilka dni wcześniej klub zanotował marketingową wtopę. Jeden z kibiców, zamiast otrzymać oryginalne spodenki meczowe z podpisem Flavio, dostał.. czerwone spodenki bez herbu. Wtopa obiła się echem w całym kraju.

27 maja 2023

Lechia rozgrywa ostatni mecz w Gliwicach. Mecz, który nie został dokończony z powodu wybryku kibiców. Z sektora gości na murawę leciały race, co sprawiło, że arbiter przedwcześnie zakończył mecz. Na trybunie pojawił się także transparent - "Zrobiliście w klubie chlew, teraz czas na trybun gniew".

Po zakończeniu sezonu rozpoczyna się przebudowa drużyny. Klub oficjalnie poinformował, że odchodzą trener David Badia, Henrik Castegren oraz Rafał Pietrzak. Ten ostatni nie ukrywał po meczu z Legią, że został przez klub źle potraktowany.

Tak kończy się sezon 2022/23. Teraz przed nami intensywny czas przygotowań i oczekiwania na 1. ligę. Start już w połowie lipca. Wcześniej odbędą się jeszcze podusmowania minionych rozgrywek. 31 maja z dziennikarzami spotka się Łukasz Smolarow, 5 czerwca Paweł Wolański, a 7 czerwca prezes Zbigniew Ziemowit Deptuła.

źródło: własne