W środę 17 lipca o godzinie 12 na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku odbędzie się uroczystość pogrzebowa byłego piłkarza Lechii Gdańsk Mariana Maksymiuka. Wyjście z kaplicy nastąpi o godzinie 12:30. Zachęcamy niniejszym do uczestnictwa w uroczystościach pogrzebowych.

Przypomnijmy, Marian Maksymiuk zmarł  12 lipca w wieku 74 lat.

Marian Maksymiuk był piłkarzem Lechii w latach 1961-1974. W tym okresie rozegrał 175 spotkań w biało-zielonej koszulce i strzelił 30 bramek. Praktycznie całą piłkarską karierę spędził w Gdańsku. Był też reprezentantem Polski w wieku szesnastu lat.

W seniorskiej drużynie Lechii zadebiutował 6 września 1961 roku. W meczu 20 kolejki Lechia grała na wyjeździe ze Stalą Mielec i uległa wysoko 1:6.

25 sierpnia 1963 w meczu z Wawelem Kraków strzelił swoją pierwszą bramkę w barwach Lechii. Co ciekawe w tym meczu Marian Maksymiuk dwukrotnie wpisał się na listę strzelców.

15 września 1973 rozegrał swój ostatni mecz w drużynie Lechii Gdańsk. Biało-Zieloni, występujący wówczas w drugiej lidze, pokonali przed własną publicznością Widzew Łódź 1:0.

Znałeś Mariana Maksymiuka?
Może ty lub ktoś z twojej rodziny grał w tych samych latach w barwach Lechii Gdańsk? Posiadasz materiały (zdjęcia, zapiski, artykuły prasowe) związane z tym okresem? Skontaktuj się z nami. Szczególnie lata 1967-1972, z uwagi na występy Lechii Gdańsk w 3 lidze są dla nas niezwykle ważne, gdyż bardzo mało danych z tego okresu jest ogólnodostępnych.
O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora