Gdańsk, Gdynia i Sopot zostały objęte czerwoną strefą COVID-19. Oznacza to, że od soboty (17.10) w całym Trójmieście będą obowiązywać największe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. W ostatnich dwóch tygodniach przybyły tu 1304 nowe przypadki zakażeń. W związku z tym - jak informowaliśmy - poniedziałkowy mecz Lechii z Pogonią Szczecin zostanie rozegrany bez udziału publiczności.

W czwartek od godz. 11.30 trwało posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym omówiono aktualną sytuację epidemiologiczną w kraju oraz możliwe środki zapobiegawcze. Parę godzin później Ministerstwo Zdrowia podało kolejną aktualizację dotyczącą powiatów z największym przyrostem zakażeń koronawirusem. Niestety na liście znalazło się całe Trójmiasto.

Strefa czerwona obejmie od najbliższej soboty Gdańsk, Gdynię, Sopot i Słupsk oraz powiaty chojnicki, gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, lęborski, pucki, słupski, starogardzki, tczewski i wejherowski.

Poniżej obostrzenia obowiązujące w strefie żółtej i czerwonej.

 • Obowiązek zasłaniania ust i nosa obowiązuje w strefie żółtej i czerwonej. Bez maseczki mogą być tylko osoby posiadające przy sobie zaświadczenie lekarskie. Nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa na terenie lasów, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego i plaży.
 • Wydarzenia sportowe: strefa żółta - co czwarte miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, z tym że nie więcej niż 25 proc. liczby miejsc przewidzianych dla publiczności. Strefa czerwona - bez udziału publiczności.
 • Wydarzenia kulturalne: strefa żółta - co drugie miejsce na widowni, z tym że nie więcej niż 25 proc. liczby miejsc, na otwartej przestrzeni pod warunkiem zapewnienia, aby jednocześnie liczba uczestników była nie większa niż 100 osób. Strefa czerwona - odbywają się: w pomieszczeniach, w tym w klubach muzycznych i salach widowiskowo-sportowych, a także w amfiteatrach oraz muszlach koncertowych, pod warunkiem: udostępnienia widzom co czwartego miejsca na widowni, z tym że nie więcej niż 25 proc. liczby miejsc, oraz na otwartym powietrzu pod warunkiem: zapewnienia, aby jednocześnie liczba widzów była nie większa niż 100 osób.
 • Organizacja kongresów i targów: strefa żółta - nie więcej niż jedna osoba na 2,5 m kw., z wyłączeniem obsługi; strefa czerwona - zakaz.
 • Restauracje, bary: obie strefy - jedna os. na 4 m kw., zakaz udostępniania lokali na imprezy i dyskoteki przez właścicieli miejsc, które nie mają na to zezwoleń. W strefach czerwonych lokale gastronomiczne mogą pracować do godz. 22
 • Aquaparki i baseny: w obu strefach 75 proc. obłożenia obiektu.
 • Kina: w obu strefach 25 proc. publiczności.
 • Siłownie: strefa żółta - jedna os. na 7 m kw., strefa czerwona - jedna os. na 10 m kw.
 • Transport zbiorowy: strefa czerwona - 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących.
 • Zgromadzenia: obecnie jest zakaz organizowania zgromadzeń powyżej 150 osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m. Uczestnicy powinni utrzymywać dystans 1,5 m od siebie i zakrywać usta i nos.
 • Imprezy rodzinne: w strefie żółtej może uczestniczyć 75 osób, w strefie czerwonej - 50.
 • Sanatoria: obecnie warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż sześć dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego. Tak samo leczenie uzdrowiskowe, leczenie sanatoryjne dzieci. 

Poniedziałkowy mecz Lechii z Pogonią Szczecin rozegrany zostanie bez udziału kibiców. Kolejne spotkania również, o ile oczywiście utrzymana zostanie strefa czerwona.

źródło: własne

O AUTORZE
TG
Author: TG
Dziennikarz
Piszę o najbardziej utytułowanym klubie w Trójmieście ;)
Ostatnio napisane przez autora