Flavio Paixao strzelając dwa gole w sobotnim meczu z ŁKS-em Łódź, stał się najlepszym zagranicznym strzelcem w dziejach Ekstraklasy. Portugalczyk zdobył 68 bramek i wyprzedził o jedną bramkę długo liderującego Serba Miroslava Radovicia.

Flavio Paixao od kilku tygodni miał do Radovicia - ten wszystkie 67 goli zdobył dla Legii Warszawa - tylko jedną bramkę straty. W wygranym 3:1 spotkaniu z ŁKS-em zawodnik Lechii najpierw wyrównał wynik Serba, a tuż po przerwie samodzielnie wysforował się na prowadzenie. Do historii przeszedł w efektownym stylu, popisując się pięknym technicznym lobem nad wychodzącym z bramki Arkadiuszem Malarzem.

Flavio na swój dorobek pracował w dwóch klubach. Przygodę z polską ligą zaczynał wiosną 2014 roku w Śląsku Wrocław. Początki miał trudne, gdyż w pierwszych 19 meczach zdobył raptem jedną bramkę! Wówczas chyba nikt nie przypuszczał, że Portugalczyk zostanie w przyszłości najlepszym zagranicznym strzelcem Ekstraklasy. 

o c8b6ad1bb7ba30c4cf180571d17908b6c1d50931

W sezonie 2014/2015 wystrzelił jak z rakiety, zapisując na swoim koncie aż 18 trafień. W klasyfikacji najskuteczniejszych piłkarzy wyprzedził go wówczas jedynie Kamil Wilczek (Piast Gliwice) z 20 bramkami.

W sezonie 2015/2016 jesienią w barwach Śląska strzelał 5 razy, zaś na wiosnę już w Gdańsku dołożył 6 trafień.

Kolejne jego sezony to 10, 10 i 15 bramek w poprzednim sezonie - zakończonym największymi sukcesami w historii Lechii Gdańsk.

Kibice Lechii i zapewne nie tylko liczyli, że i w tym sezonie dołoży podobną liczbę bramek, jednak coś się zepsuło i dopiero w meczu derbowym strzelił pierwszego gola.

Niestety nie było to żadne odblokowanie i znowu nie oglądaliśmy jego bramek. Dopiero w sobotę w meczu z ŁKS Łódź Flavio strzelił i to aż 2 razy, doganiając i wyprzedzając Radovicia.

Top 5 najskuteczniejszych obcokrajowców w Ekstraklasie

  • Flávio Paixão 68
  • Miroslav Radović 67
  • Marco Paixão 61
  • Kasper Hämäläinen 54
  • Igor Angulo 52

5

Co ciekawe na 3. miejscu w tej klasyfikacji jest brat Flavio - Marco, który gdyby nie odszedł z Lechii, mógłby pewnie w chwili obecnej rywalizować o pierwszą pozycję z bratem.

Poniżej znajdziecie wszystkie bramki strzelone przez Flavio Paixao w barwach Lechii Gdańsk. 

Od ubiegłego sezonu, gdy Flavio dogonił najskuteczniejszego do tej pory piłkarza Lechii Gdańsk w Ekstraklasie, Bogdana Adamczyka, z każdym swoim trafieniem Portugalczyk śrubuje swój rekord. Po meczu z ŁKS-em ma już na koncie 44 trafienia. Poniżej możecie zobaczyć kogo zostawił za plecami.

2018 04 07 lechia arka 30 kol 4449 20180408 1352578321

Najskuteczniejszych piłkarzem biało-zielonych na wszystkich szczeblach rozgrywek jest i pewnie pozostanie na zawsze Roman Rogocz. Wg naszej wiedzy ma na swoim koncie aż 108 trafień i wyprzedza o prawie 30 Bartłomieja Stolca. Na 3. pozycji jest tutaj Bogdan Adamczyk z 78 bramkami i wydaje się, że tylko te pozycje są poza zasięgiem najskuteczniejszego obecnie Flavio Paixao.
Portugalczyk dzięki dwóm bramkom w meczu z ŁKS-em ma już na koncie 49 bramek (liga + puchar), dzięki czemu wskoczył do pierwszej 10-tki strzelców a do 4. miejsca potrzebuje strzelić jeszcze zaledwie 12 razy.
 

źródło: ekstraklasa.tv / trojmiasto.wyborcza.pl / własne

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora