Ekstraklasa S.A. uruchamia projekt „Bezpieczne stadiony Ekstraklasy”.

To kolejny etap dużej kampanii spółki w zakresie podnoszenia poziomu bezpieczeństwa na piłkarskich trybunach. Wcześniej – w grudniu 2013 r. - prezesi i właściciele wszystkich 16 klubów T-Mobile Ekstraklasy podpisali wspólną deklarację „Otwarte stadiony”. Już w pierwszym jej punkcie napisali: „Nikt nie jest bardziej zainteresowany bezpieczeństwem na stadionach niż kluby oraz Ekstraklasa S.A.”

W ramach projektu zespół ekspertów wypracuje i wdroży szereg innowacyjnych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych, które mają na celu podnieść poziom bezpieczeństwa na trybunach stadionów Ekstraklasy wzorując się na najlepszych doświadczeniach zachodnich.
Nasz cel jest prosty – chcemy, żeby stadiony Ekstraklasy były coraz bezpieczniejsze i zapełniały się nowymi kibicami, którzy cieszą się widowiskiem sportowym na coraz wyższym poziomie. Dlatego uruchamiamy projekt, w ramach którego wdrożymy rozwiązania oparte na wymianie wiedzy i doświadczeń pomiędzy środowiskiem biznesowym i naukowym oraz analizie rozwiązań, które zafunkcjonowały w innych krajach – mówi Marcin Animucki, wiceprezes Ekstraklasy S.A. i szef projektu.

 

 

Lechia Gdańsk

 

Istotą projektu jest współpraca Ekstraklasy z ośrodkami naukowo-badawczymi, takimi jak jednostki uczelni wyższych czy organizacje pozarządowe – tłumaczy kierownik naukowy projektu dr Seweryn Dmowski, doradca Zarządu Ekstraklasy S.A., adiunkt na Uniwersytecie Warszawskim specjalizujący się w badaniach nad współczesnym futbolem.
Obok nich w skład zespołu projektowego weszli także: Agnieszka Syczewska (członek Zarządu Jagiellonii Białystok), Tomasz Milewski (dyrektor ds. bezpieczeństwa Górnika Zabrze) orazMarcin Stefański (dyrektor logistyki rozgrywek w Ekstraklasie S.A.).
 

– Zespół będzie systematycznie rozbudowywany – wyjaśnia dr Dmowski – Do współpracy zaprosiliśmy czołowych ekspertów krajowych i zagranicznych, zarówno doświadczonych praktyków, jak i badaczy akademickich. Ekstraklasa S.A. od kilku lat – we współpracy z Policją i innymi organami administracji – prowadzi działania, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na stadionach. Dzięki nim poziom bezpieczeństwa na meczach Ekstraklasy systematycznie się podnosi. W całym 2013 roku na 288 rozegranych spotkań zanotowano jedynie 4 poważniejsze zakłócenia porządku, co oznacza spadek o niemal 40% w stosunku roku 2012, kiedy to podczas 244 spotkań 8 razy dochodziło do poważniejszych incydentów.

 

– Sprawę bezpieczeństwa traktujemy absolutnie priorytetowo – zapewnia Animucki – Mimo ogromnego sukcesu, jaki odnieśliśmy na tym polu w ciągu ostatnich kilku lat, dążymy do trwałego wyeliminowania wszelkich negatywnych zachowań z trybun Ekstraklasy przy zastosowaniu najnowocześniejszych środków. Chcemy, by na naszych stadionach równie komfortowo czuli się zarówno rodzice z dziećmi, jak i najbardziej zagorzali fani aktywnie zaangażowani w doping. Wierzymy bowiem, że na stadionie jest miejsce dla każdego, kto chce się dobrze bawić i przestrzega przepisów bezpieczeństwa.

 

 

Źródło: własne