Już po raz dziewiąty firma doradcza EY i Ekstraklasa S.A. przygotowały raport "Ekstraklasa Piłkarskiego Biznesu".

Publikacja zawiera ranking biznesowy oraz opisy wszystkich klubów Ekstraklasy (16 klubów biorących udział w rozgrywkach 2016/2017), odrębnie pod kątem: sportowym, medialno-marketingowym i finansowym. Ranking ten składa się z 3 komponentów: Sport, Marketing i medialność, Finanse. W zestawieniu za poprzednie rozgrywki Lechia Gdańsk zajęła trzecie miejsce.

EY przeanalizował dane finansowe klubów za okres 1 lipca 2016 r. – 30 czerwca 2017 r. Dzięki temu analiza koresponduje z sezonem rozgrywek sportowych Ekstraklasy. W poprzednich latach dane finansowe obejmowały pełen rok kalendarzowy, zakończony 31 grudnia. Zmiana ta sprawia, że raport uspójnia poszczególne subkategorie pod względem okresów analizy.

W każdym z poszczególnych komponentów raportu gdański klub zajął wysokie miejsce. Lechia zwyciężyła klasyfikację efektywności sportowej, w której uwzględniono sukces sportowy, jakim było miejsce na koniec sezonu w Lotto Ekstraklasie, liczbę reprezentantów kraju w kadrze zawodników oraz liczbę minut rozegranych w sezonie przez młodzieżowców. W klasyfikacji marketingowo-medialnej gdański klub uplasował się na trzecim miejscu. Tu brano pod uwagę cztery czynniki, które miały wpływ na końcowe miejsce. Były to: średnia oglądalność meczów w telewizji, średnia frekwencja na stadionie, wartość mediowa głównego sponsora, którego logo znajduje się na koszulce meczowej oraz liczba sprzedanych replik koszulek.

Raport EY

W klasyfikacji finansowej Lechia zajęła piąte miejsce, notując awans o jedną pozycję w stosunku do poprzedniego sezonu. Jeśli chodzi o ten aspekt klasyfikacji raport EY zbadał wysokość przychodów klubu, wskaźnik płynności finansowej, udział kapitału obcego w kapitale całkowitym i wskaźnik dywersyfikacji przychodów.

Suma punktów za poszczególne klasyfikacje dała Lechii trzecie miejsce w całym rankingu biznesowym. Przed gdańskim klubem znalazły się Legia Warszawa oraz Lech Poznań.

Tak dobrego roku jeszcze nie było, o czym świadczą wyniki raportu. Bardzo się z tego cieszymy. Po raz kolejny pierwsze miejsce w kategorii efektywności sportowej oraz wysokie pozycje w pozostałych kategoriach to powód do zadowolenia. Między innymi lokaty na podium jeśli chodzi o przychody i wpływy z transferów. Nikt za to nie był w stanie nas pokonać pod względem przyrostu średniej widzów na meczu. Każde spotkanie na Stadionie Energa Gdańsk oglądało przeciętnie 4 541 więcej osób niż w poprzedniej edycji rozgrywek. Byliśmy też drugim najchętniej oglądanym zespołem w lidze przez telewidzów - mówi wiceprezes Lechii Gdańsk, Maciej Bałaziński. – Przed nami kolejne wyzwania, mające na celu poprawę tej eksponowanej pozycji w Ekstraklasie Piłkarskiego Biznesu. Myślę tu przede wszystkim o zamianie długu wewnętrznego na kapitał akcyjny. Pozwoli to na poprawę miejsca w kategorii, gdzie wypadliśmy nieco gorzej. Liczymy tu na szybkie porozumienie z akcjonariuszami mniejszościowymi - dodał.

Raport EY

Raport "Ekstraklasa Piłkarskiego Biznesu" to jedyne oficjalne wydawnictwo na temat polskich klubów piłkarskich firmowane logo spółki Ekstraklasa S.A. To jedyna na polskim rynku pełna, z uwzględnieniem wpływów transferowych, analiza finansów najwyższej klasy rozgrywkowej piłki nożnej. To również dokładne zestawienie przychodów i kosztów, pokazujące płynność finansową i rentowności klubów. Przez dziewięć kolejnych edycji publikacja stała się narzędziem analitycznym dla włodarzy klubów, PZPN i obecnych, a także potencjalnych sponsorów profesjonalnej piłki nożnej w Polsce.

pobierz cały raport

źródło: Lechia.pl

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora