Serwis 90minut.pl zamieścił na swoich stronach drugą część podsumowania statystycznego Ekstraklasy.

W drugiej części podsumowania redaktorzy serwisu przedstawili znacznie bardziej szczegółowe zestawienia dotyczące zakończonej rundy jesiennej. Statystyki dotyczące bramek, strzałów, fauli, spalonych, posiadania piłki, rzutów rożnych i innych zgromadziliśmy w aż 131 kategoriach. Zapraszamy do lektury!

Statystyki zgromadzono w 131 kategoriach. Dla ułatwienia w lekturze ponumerowano kategorie. Pierwsze 32 kategorie to sumaryczne kategorie zespołowe "dla drużyny", kolejne 32 kategorie - "przeciwko drużynie". Kategorie o numerach 65-84 to sumaryczne kategorie indywidualne.

Kategorie o numerach 85-116 to rekordy dotyczące meczów i rekordy dotyczące drużyn w meczach, w tym 85-102 maksima, a 103-116 minima. Kategorie o numerach 117-127 to rekordy dotyczące posiadania piłki w meczach. Kategorie o numerach 128-131 to rekordy indywidualne.

Analiza prowadzi do wielu interesujących spostrzeżeń. My poniżej ograniczymy się do kilku, bo "liczby mówią za siebie". Uważni czytelnicy na pewno sami dojdą do wielu innych ciekawych wniosków. 

Bramki

W kategoriach bramkowych dominuje Legia. W przypadku warszawskiego zespołu zwraca przede wszystkim na siebie uwagę imponujący udział bramek głową (kategoria 2, a także pokrewne kategorie - 8, 19, 20 i 24). Na uwagę w kwestii gry głową zasługuje także Piast (kategorie 2, 6 i 8). Gliwiczanie na tle ligowej oddają umiarkowanie dużo strzałów głową, a jeszcze gorzej wyglądają w kwestii ich celności, natomiast jeśli już oddają celny strzał głową, to bardzo często kończy się to bramką (kategoria 26). Piast wyprzedził Legię, jeśli chodzi o udział bramek głową wśród wszystkich goli (kategoria 16).

Jeśli chodzi o bramki strzelane lewą i prawą nogą (kategorie 3 i 4), to widać wyraźnie, że są zespoły pod tym względem zrównoważone (np. Lech i Legia), ale też preferujące w ofensywie grę prawą lub lewą nogą. Jagiellonia (patrz także kategoria 18) zajmuje pierwsze miejsce pod względem bramek prawą nogą (Mateusz Piątkowski), a ostatnie pod względem bramek lewą nogą. Z kolei Wisła pod względem bramek prawą nogą zajmuje miejsce w środku stawki, natomiast jest liderem, jeśli chodzi o bramki lewą nogą (Semir Štilić, ale także Paweł Brożek). W przypadku Lechii (kategoria 17) również dominują bramki zdobywane lewą nogą. 

Wszystkie statystyki dostępne są pod poniższym odnośnikiem: 

Analiza statystyczna Ekstraklasy - cz. II - KLIKNIJ!

Źródło: 90minut.pl

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora