Sobotniego meczu Lechii z Rakowem Częstochowa nie zapamiętamy z uwagi na wynik na murawie a jedynie za sprawą debiutu 15-letniego Kacpra Urbańskiego. Młody Lechista stał się najmłodszym debiutantem w PKO Ekstraklasie w XXI wieku.

Gracz Lechii Gdańsk jest też pierwszym graczem urodzonym w 2004 roku, który wystąpił w rozgrywkach. Warto dodać, że Kacper jest synem Przemka, który pomagał budować nową Lechię występując w poziomie A-klasy. Tata Kacpra w barwach Lechii rozegrał blisko 90 spotkań. 

Lechia Gdańsk przegrała 0:3 z Rakowem Częstochowa w swoim ostatnim meczu w 2019 roku. Trener Piotr Stokowiec nie mógł mieć wielkich nadziei na zmianę wyniku, więc w 86. minucie dał szansę 15-letniemu Kacprowi Urbańskiemu. Juniorski reprezentant Polski zastąpił na boisku Patryka Lipskiego.

Urbański zadebiutował w PKO Ekstraklasie mając 15 lat, 3 miesiące i 14 dni. To pierwszy gracz, który urodził się w 2004 roku i wystąpił w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Lechista przebił rekord należący do tej pory do Kacpra Kozłowskiego. Piłkarz Pogoni ustanowił go na początku sezonu, rywalizując z Wisłą Płock w wieku 15 lat, 10 miesięcy i 10 dni.

Urbański urodził się 7 września 2004 roku. Przygodę z piłką zaczął w Akademii Piłkarskiej Lechii Gdańsk, a w 2016 roku został zawodnikiem Lechii Gdańsk.

15-latek jest reprezentantem Polski do lat piętnastu i szesnastu. Gracz został włączony do kadry pierwszego zespołu tuż przed meczem z Rakowem, choć trenował pod okiem Stokowca także w październiku i listopadzie.

Urbański w październiku podpisał pierwszy profesjonalny kontrakt z Lechią. Na co dzień piłkarz występuje w Centralnej Lidze Juniorów do lat 17 i 18. Piłkarz, który związał się z gdańszczanami trzyletnią umową, w drużynach młodzieżowych zdobył w tym sezonie trzynaście bramek.

źródło: sport.tvp.pl / własne

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora