Rezerwy Lechii Gdańsk prowadzą w III lidze Bałtyckiej. W myśl przepisów Polskiego Związku Piłki Nożnej nie mogą jednak awansować do II ligi.

Do zakończenia rozgrywek w III lidze Bałtyckiej jeszcze ponad 2/3 sezonu, ale już teraz widać, że ton rozgrywkom nadają rezerwy Lechii Gdańsk czytamy w gwe24.pl. Zespół biało-zielonych bez znaczenia w jakim składzie występuje radzi sobie bardzo dobrze i odprawia kolejnych rywali. Ponadto potencjalni najgroźniejsi pretendenci do awansu zaliczyli ligowy falstart.

Siedem punktów przewagi nad drugim w tabeli zespołem Błękitnych Stargard i dziewięć nad trzecią Gwardią Koszalin to poważna zaliczka. Oczywiście do rozegrania pozostało jeszcze 20 spotkań – wiele więc może się wydarzyć.

Jednak wiadomo, że zwycięstwo w III ligowych rozgrywkach Lechii II nie da awansu do II ligi.

W myśl przepisów PZPN (cytujemy je poniżej) kluby Ekstraklasy, I i II ligi mogą posiadać drużynę rezerwową do III ligi włącznie. Tym samym przepis ten zamyka drogę biało-zielonym rezerwom na poziom centralny.

Patrząc na ligi zagraniczne zobaczymy, że jest możliwość posiadania zespołu rezerw niemal klasę rozgrywkową różnicy. Tak jest chociażby w Hiszpanii. FC Barcelona i Real Madryt posiadają zespoły rezerw już na zapleczu Primera Division a spora część klubów z najwyższej klasy rozgrywkowej drugi zespół ma już w III lidze. Może właśnie w tym tkwi tajemnica silnej ligi i drużyn, gdzie każdy zawodnik z kadry pierwszego zespołu na co dzień rywalizuje z wymagającymi przeciwnikami.

Zobacz III ligową tabelę

My dodatkowo by się upewnić skontaktowaliśmy się z Pomorskim ZPN, gdzie uzyskaliśmy wykładnię, na podstawie której, Lechia II nie może awansować. Otóż "Uchwała nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną" [par.2 pkt 8] mówi:

8. Stosuje się następujące zasady:
a) kluby Ekstraklasy, I i II ligi mogą posiadać drużynę rezerwową do III ligi włącznie,
b) kluby III ligi - do IV ligi włącznie,
c) we wszystkich przypadkach spadku drużyny klubu do klasy niższej, zespoły tego klubu muszą być automatycznie przeniesione do rozgrywek o klasę niższą, jeżeli pozostanie ich w dotychczasowej klasie rozgrywek byłoby sprzeczne z niniejszymi postanowieniami,
d) drużyna rezerwowa nie może awansować do ligi lub klasy, w której uczestniczy w rozgrywkach I zespół klubu.

Nie zmienia to jednak faktu, że rezerwy trzeba wspierać i im dopingować. A najlepsza ku temu okazja już w najbliższą niedzielę.

Przyjdź, wspomóż graczy rezerw!

Lechia II Gdańsk - Arka II Gdynia

Niedziela, 28 października, godzina 14:00

Płyta główna stadionu przy Traugutta 29.
Bilety wstępu w cenie 5zł!

Źródło: gwe24.pl / własne

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora