lechia

31 marca przypada 120 rocznica urodzin  Stanisława Maczka – generała broni Wojska Polskiego, z tego też powodu w imieniu organizatorów zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w nieoficjalnych obchodach upamiętniających generała.

Spotkamy się 31 marca 2012 roku o godzinie 11 pod pomnikiem generała Stanisława Maczka, Gdańsk-Strzyża, Plac Generała Maczka usytuowany u zbiegu ulic Chopina i Wojska Polskiego.

Lechia Gdańsk

 

Postać generała Stanisława Maczka jest wyjątkowa i godna upamiętnienia. Uważany jest za „jednego z najtęższych polskich dowódców drugiej wojny światowej”. Dowodzona przez niego 1 Dywizja Pancerna i oddziały ją poprzedzające  od września 1939 roku do końca kwietnia 1945 stoczyły około 50 bitew i potyczek na frontach Polski, Francji, Belgii, Holandii i Niemiec w większości starć odnosząc przygniatające zwycięstwa. Pomimo upływu niemal 67 lat od zakończenia II Wojny Światowej wiedza o 1 Dywizji Pancernej i jej wyjątkowym dowódcy, jest ciągle mało popularyzowana w naszym kraju. 120. rocznica urodzin generała Stanisława Maczka jest świetną okazją, aby zmienić ten stan rzeczy.

 

Poczytaj więcej o Generale Maczku na Wikipedii

Źródło: BZ Sopot