W Wigilię portal Lechia.net skończył 10 lat.

Korzystając z okazji chcemy podsumować co przez te wszystkie lata udało nam się osiągnąć/stworzyć. W kilku artykułach przedstawimy Wam nasze dokonania i działy na stronie, z których jesteśmy dumni. W pierwszym odcinku podsumowania zaprezentowaliśmy dział Lechia.net TV. Dzisiaj opisujemy ideę stworzenia "Sektora Niebo".

Serwis Lechia.net powstał w okresie, gdy strony internetowe dopiero zaczynały się rozwijać a dodatkowo Lechia nie cieszyła się zbyt dużym zainteresowaniem z uwagi na ligi w których grywała. Na mecze chodziło wtedy po kilkaset osób. Wyjazdy, ze względu na małe odległości, cieszyły się dużym zainteresowaniem. Jednak dla sporej części osób, która musiała wyemigrować z Gdańska, to właśnie strony kibicowskie były jedynym źródłem informacji o Lechii.

Historia Lechia.net

Portal Lechia.net nie był pierwszym kibicowskim serwisem o Lechii Gdańsk. Jak wiadomo, w tamtych latach jako pierwsza funkcjonowała Lechia.gda.pl i nikt nie miał raczej zamiaru z nimi konkurować. Jako, że Lechia.gda.pl skupiała się na sprawach czysto piłkarskich, nasz serwis Lechia.net zajął się tematyką kibicowską połączoną z multimediami, co idealnie uzupełniało się ze wspomnianym wcześniej serwisem.

Sektor "Niebo" to miejsce pamięci o zmarłych kibicach Lechii Gdańsk.

Prowadząc serwis Lechia.net staramy się dokumentować na stronie wszystko dotyczące Lechii Gdańsk. Od dłuższego czasu nosiliśmy się z zamiarem stworzenia podstrony, która upamiętni fanatyków gdańskiej Lechii, którzy odeszli już z tego świata. W połowie 2010 roku na forum Lechia.net założyliśmy zatem wątek, prosząc w nim kibiców o pomoc w zebraniu danych o zmarłych kibicach, tak by utworzyć stronę im poświęconą.

Kibice zaczęli nam sukcesywnie przypominać tych, którzy odeszli. Dzięki temu już pod koniec 2010 roku mogliśmy zaprezentować sylwetki 10 Lechistów w nowym dziale.

Przy okazji warto także dodać, iż sama idea nie była naszym autorskim pomysłem. Inne portale kibicowskie już wcześniej miały podobne działy na swojej stronie. My jednak chcieliśmy to zrobić porządnie, tak by godnie upamiętnić naszych braci po szalu.

Problem mieliśmy również z nazwaniem tego działu. W początkowym okresie był to po prostu "Dział poświęcony zmarłym kibicom Lechii". Teraz każdy sobie zada pewnie pytanie jak to możliwe? Tak było. Nie nazwa tu była najważniejsza tylko pamięć o Lechistach. W miarę rozbudowywania podstrony szukaliśmy pomysłu na jakąś krótszą nazwę, która będzie się jednoznacznie kojarzyła z kibicowskim życiem. W grudniu 2010 roku wśród kilku wymyślonych przez redakcję propozycji padło na Sektor "Niebo".

Hasło chyba nie od razu przypadło do gustu kibicom. My dalej pracowaliśmy nad rozbudową działu dodając na bieżąco tych, którzy odchodzili a także uzupełniając dane o tych co odeszli przed laty.

Dopiero kawałek "Wielka Lechia" nagrany przez Silvera spowodował, że hasło SEKTOR NIEBO zaczęło być nierozłącznie kojarzone ze zmarłymi kibicami. Wcześniej gdy ktoś z kibiców odchodził ludzie komentując na różnych portalach społecznościowych palili tylko wirtualne świeczki. Od teraz coraz częściej pojawiają się wpisy "Sektor Niebo!"

Hasło to jest do tego stopnia powszechne, że kibice innych klubów również je stosują a działy poświęcone zmarłym fanatykom na stronach innych klubów mają identyczne nazwy do naszej.

Cieszy Nas to, że nasza praca nie idzie na marne. W chwili obecnej w Sektorze Niebo zasiada już blisko 50 Lechistów.

Aktualne naszym wielkim marzeniem jest zmaterializowanie tego działu ale nie w takiej formie jak to obecnie jest realizowane poprzez nazywanie sektorów imionami zmarłych kibiców. Marzy nam się coś bardziej dostępnego dla wszystkich np. w postaci tablicy pamiątkowej z hasłem "Lecz nie skryje kurz, nie rozwieje wiatr.." i małymi tabliczkami w formie krzesełek stadionowych z nazwiskami zmarłych kibiców, a wszystko to umiejscowione na murku otaczającym stadion. Taka forma wydaje się nie być zbyt kosztowną a godnie uwieczniłaby zmarłych. Każdy mógłby w prosty sposób oddać cześć tym co odeszli, a których miejsca pochówku nie znają.

A może Wy macie inne pomysły? Piszcie, zachęcamy do dyskusji.

Sektor NIEBO

Jeżeli posiadacie jakieś dane, które pozwolą uzupełnić opis danej osoby (zdjęcia, data urodzenia, data śmierci) prosimy o kontakt z redakcją (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ) lub umieszczenie opisu na forum. Zgłaszajcie też innych Lechistów, których do tej pory brakuje na tej podstronie.

Zachęcamy również do nadsyłania osobistych wspomnień dotyczących poszczególnych osób. Można to także zrobić poprzez umieszczanie komentarzy pod artykułami o danej osobie.

Dołącz do redakcji Lechia.net

Pasjonujesz się Lechią? Dysponujesz wolnym czasem? Chcesz się sprawdzić w pisaniu artykułów, przeprowadzaniu wywiadów? Robić fotorelacje lub materiały wideo? A może jesteś biegły w obróbce wideo, tworzeniu grafiki lub zarządzaniu stronami opartymi na CMSach? W naszej redakcji znajdzie się miejsce dla każdego, w którym płynie "Biało-Zielona krew". Pomóż nam tworzyć serwis na miarę Wielkiej Lechii Naszych Marzeń! Pisz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora