W Wigilię portalowi Lechia.net stuknęło 10 lat.

Korzystając więc z okazji chcemy podsumować co przez te wszystkie lata udało nam się osiągnąć/stworzyć. Od dzisiaj w kilku odcinkach przedstawimy Wam nasze dokonania i działy na stronie, z których jesteśmy dumni. Na początek skupimy się na "Lechia.net TV".

Serwis Lechia.net powstał w okresie, gdy strony internetowe dopiero zaczynały się rozwijać a dodatkowo Lechia nie cieszyła się zbyt dużym zainteresowaniem z uwagi na ligi w których grywała. Na mecze chodziło wtedy po kilkaset osób. Wyjazdy, ze względu na małe odległości, cieszyły się dużym zainteresowaniem. Jednak dla sporej części osób, która musiała wyemigrować z Gdańska, to właśnie strony kibicowskie były jedynym źródłem informacji o Lechii.

Historia Lechia.net

Portal Lechia.net nie był pierwszym kibicowskim serwisem o Lechii Gdańsk. Jak wiadomo, w tamtych latach jako pierwsza funkcjonowała Lechia.gda.pl i nikt nie miał raczej zamiaru z nimi konkurować. Jako, że Lechia.gda.pl skupiała się na sprawach czysto piłkarskich, nasz serwis Lechia.net zajął się tematyką kibicowską połączoną z multimediami, co idealnie uzupełniało się ze wspomnianym wcześniej serwisem. W czasie zbliżonym do startu serwisu Lechia.net, na murawie pojawili się pierwsi kibice rejestrujący mecze - zdjęcia i filmy. Z uwagi na charakter portalu, to właśnie Oni, swoją działalnością wsparli świeżo powstałą stronę.

Pierwsze filmy są zatem starsze niż sama strona i zostały nagrane ponad pół roku przed oficjalnym startem serwisu i dokumentują mecze rozgrywane przez Lechię w rundzie wiosennej sezonu 2002/2003, gdy Biało-Zieloni występowali w 5 lidze!! Najstarsze filmy w naszych zbiorach zostały nagrane podczas meczu rozgrywanego 24 maja 2003 roku w Gdańsku, w którym Lechia Gdańsk rozgromiła Grom Kleszczewo 8:1 [zobacz raport z tego meczu]

Zobacz wideo: 2003.05.24.Lechia Gdańsk - Grom Kleszczewo 8:1

Od tego meczu, kibicowska kamera towarzyszyła Biało-Zielonym praktycznie na każdym meczu. Na naszej stronie, w dziale Wideo, znajdziecie z podziałem na sezony zbiór wszystkich filmów. Przez 10 lat funkcjonowania serwisu wideoteka zebrała już prawie 900 filmów naszego autorstwa, które dokumentują około pół tysiąca wydarzeń związanych z Lechią o tematyce piłkarskiej, kibicowskiej czy rugby. Filmy, nie tylko wzbogacają stronę i przyciągają czytelników, ale przede wszystkim promują wszystko związane z "Lechią Gdańsk". Dlatego też, staramy się robić je jak najlepiej i prezentować wszędzie tam, gdzie zaglądają kibice.

Kanał Lechia.net na Youtube

Lechia.net na Vimeo

Nie byłoby jednak tak dużej kolekcji filmów, gdyby nie zaangażowanie osób, które swoją pracą przysłużyły się do zbudowania jednej z największych w Polsce kolekcji materiałów wideo dokumentujących historię drużyny sportowej. Na początku filmy powstawały dzięki takim osobom jak m.in: LeszekLV, Raczek, Werter. Obecnie, niemal 100% materiałów powstaje dzięki zaangażowaniu i poświęceniu MirkaS. Korzystając więc z okazji pragnę im wszystkim podziękować przede wszystkim za udokumentowanie na filmach, historii w Biało-Zielonych barwach, jak również za wkład pracy w rozwój serwisu Lechia.net.

Co dalej? Sami często zadajemy sobie to pytanie. Od kilku lat funkcjonuje już oficjalna telewizja klubowa Lechii, która działa na zasadach komercyjnych. Nie mamy szans z nią konkurować, gdyż przede wszystkim pracujemy na naszym prywatnym sprzęcie, inwestując własne środki oraz poświęcając prywatny czas (a mało kto zdaje sobie sprawę ile godzin zajmuje obróbka materiału wideo). Dodatkowo Ekstraklasa i nowoczesne stadiony to nie 5, 4, czy 3 liga, gdzie mogliśmy być wszędzie. Teraz dostęp ten jest bardzo ograniczony. Nas jednak to wszystko nie zraża gdyż przede wszystkim działamy nie dla zysku, ale dla własnej przyjemności i z miłości do Lechii - w końcu w naszych żyłach płynie Biało-Zielona krew!

W chwili obecnej najbardziej brakuje nam "świeżej krwi", gdyż jedna osoba do tak ważnego zadania to zdecydowanie za mało. Zatem nie czekajcie, aż zakończymy działalność - dołączcie do Nas! Co ciekawe, gdy startowaliśmy a Lechią interesowało się maksymalnie kilka tysięcy osób, nie było najmniejszego problemu ze znalezieniem chętnych do pracy. Obecnie, gdy Lechia gra w Ekstraklasie, i ma kilkadziesiąt tysięcy fanów, znalezienie chętnych do pracy wolontaryjnej w imię "Wielkiej Lechii Naszych Marzeń" graniczy z cudem.

Dołącz do redakcji Lechia.net

Pasjonujesz się Lechią? Dysponujesz wolnym czasem? Chcesz się sprawdzić w pisaniu artykułów, przeprowadzaniu wywiadów? Robić fotorelacje lub materiały wideo? A może jesteś biegły w obróbce wideo, tworzeniu grafiki lub zarządzaniu stronami opartymi na CMSach? W naszej redakcji znajdzie się miejsce dla każdego, w którym płynie "Biało-Zielona krew". Pomóż nam tworzyć serwis na miarę Wielkiej Lechii Naszych Marzeń! Pisz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Które filmy są naszym zdaniem najlepsze? Ciężko powiedzieć. Dla Nas ważniejsze jest Wasze zdanie. Dlatego zachęcamy do komentowania i podawania przykładów filmów, które zapadły Wam w pamięci.

Konkurs urodzinowy!

Przy okazji okrągłych 10-tych urodzin nie może zabraknąć konkursów. A zatem przy okazji podsumowania dotyczącego naszych filmów pytamy, który z naszych filmów najbardziej się Wam podoba? Który najbardziej zapadł w pamięci? Który najczęściej oglądacie? Piszcie w komentarzach pod tym artykułem. Podawajcie przykłady. Z pośród wszystkich komentarzy wylosujemy zwycięzcę, który otrzyma od nas redakcyjny kubek Lechia.net. Na Wasze propozycje czekamy do środy tj. 01-01-2014.