lechia

Gduńsk – stolëca Kaszëb – banda z takim napisem znajdzie się przy boisku na PGE Arenie Gdańsk od poniedziałkowego meczu Lechii z Górnikiem Zabrze.


To wspólna inicjatywa Lechii Gdańsk i Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego. Napis będzie też nawiązywał do barw Klubu, będzie utrzymany w tonacji Biało – Zielonej.
- Tradycyjnie i historycznie Gdańsk jest stolicą Kaszub. Katedra Oliwska jest nazywana kaszubskim Wawelem – jest tu grobowiec książąt pomorskich – podkreśla Łukasz Richert, dyrektor biura Zarządu Głównego ZKP. – W Gdańsku jest również centrala naszego Zrzeszenia, Instytut Kaszubski. Gdańsk zawsze był centrum myśli i kultury kaszubskiej.

Kolorystyka bandy to ukłon w stronę sympatyków Klubu na całych Kaszubach, jak i wyraz przywiązania Lechii do tradycji i regionu.

Gdańsk to dla Kaszubów miasto magiczne. Ruch kaszubski zawsze prężnie się tutaj rozwijał. Gdańsk bez wątpienia jest najważniejszym ośrodkiem najsilniejszego ruchu regionalnego w Polsce. Tu, w Gdańsku, w regionalnych strukturach Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego zdobywali doświadczenie pomorscy samorządowcy, polscy politycy, ludzie sportu i futbolu.

- To wreszcie Gdańsk ma drużynę piłkarską, której boiskowe zmagania elektryzują cały nasz region od Kościerzyny, czy Kartuz poprzez Bytów, Sierakowice, Lębork aż po Półwysep Helski – zaznacza prezes Lechii Gdańsk Maciej Turnowiecki. - A ponieważ sieć naszych fanklubów oplata jeszcze Kociewie, Kujawy oraz inne rejony Pomorza, Warmii i północnej Polski, to z tego faktu jesteśmy szczególnie dumni.

Komentarz Lechia.Net:

Jak zostały przyjęte takie napisy na rogatkach miasta pamiętamy chyba wszyscy (fot. poniżej). Zobaczymy jak kibice przyjmą je na stadionie.

Źródło: własne / lechia.pl / fot. trojmiasto.pl