Pozostałe Wiadomości

  2019/20 Ekstraklasa - Kolejka 29
  DatumSo, 04. Kwi. 2020 Beginn17:30
  Lechia Gdańsk
  Lechia Gdańsk
  -:- Następny mecz Cracovia
  Cracovia
  EKSTRAKLASAIV LIGA
  EKSTRAKLASAIV LIGA

  Multimedia

  Urodziny Lechistów

  Polska Filip Dymerski
  Filip Dymerski
  Dzisiaj obchodzi 18. urodziny.
  Polska Bartosz Berlik
  Bartosz Berlik
  Jutro obchodzi 38. urodziny.
  Polska Edward Typek
  Edward Typek
  za 2 dni obchodzi 82. urodziny.

  lechia

  W piątkowym wydaniu Głosu Szczecińskiego został opublikowany wywiad ze „Śledziem” – kibicem Lechii, który odsiaduje wyrok w zakładzie karnym w Dobrowie.

  Kibol, kibic? Kim pan jest?
  - Od 23 lat jestem kibicem piłkarskim. W naszym gronie nie rozróżniamy tego na kibiców, kiboli, czy chuliganów. Zawsze się jest kibicem.

  - Trafił Pan za kratki za chuligaństwo na stadionie?
  - Pośrednio tak. Jest kilka artykułów, za które tu jestem, ale wszystkie wiążą się właśnie z tym. Między innymi jestem skazany za posiadanie broni bez zezwolenia, bójkę z policją czy próbe nielegalnego przekroczenia granicy, kiedy jechałem na mecz Schalke z Wisłą. Generalnie byłem chuliganem. Biłem się.

  - Na ustawkach?
  - Tak. To esencja wszystkiego.

  - Sport i kibicowanie to było dla Pana za mało?
  - To był mój sport. Popatrzmy na to, co dzieje się w ringach. Kilkanaście lat temu nikt nie przypuszczał, że KSW (Konfrontacja Sztuk Walki – dop. red.) się przyjmie. Że najwięksi celebryci będą siedzieć w pierwszym rzędzie i będą chcieli oglądać takie walki. Wydaje mi się, że wciąż będziemy chcieć więcej i za kilka lat będziemy w klatkach obserwować już po kilka walczących osób.

  A jeśli ktoś nie potrzebuje dodatkowych bodźców? Oberwie przypadkowo?
  - W ustawce nie bierze udziału nikt, kto nie chce. Tu nie można oberwać przypadkowo. Poza nią – tak. Pamiętam to na przykład z meczu Arka Gdynia – Śląsk Wrocław w 2002 roku. Przyjechaliśmy tam w tysiąc osób. Oberwały niewinne osoby, które stały przy trybunie. Tylko ja nigdy nawet nie próbowałem tego bronić.

  - Ale tak się dzieje.
  - To, co się stało w Bydgoszczy, to był jakiś nieszczęśliwy wypadek. Kibice z Poznania są sygnatariuszami tzw. paktu poznańskiego, który stara się wyciągnąć chuligaństwo ze stadionów na ustawki.

  - Komu dziś Pan kibicuje?
  - Ja jestem fanatykiem Gdańskiej Lechii, kocham Śląsk Wrocław, uwielbiam Wisłę Kraków.

  - A gdyby Wisła walczyła ze Śląskiem?
  - Nie ma mowy, żeby przyjaciele ze sobą walczyli. To grupa trzech zaprzyjaźnionych klubów.

  - Dziś nie tylko odciął się Pan od chuliganerii, ale też robi Pan mnóstwo dobrego dla dzieci. Uczy je radości z kibicowania, pokazuje piękno sportu. Skąd ta przemiana?
  - Pierwszy raz trafiłem za kratki w 1994 roku. Wyszedłem cztery lata później. Pracowałem na kutrach rybackich. W 2001 roku zacząłem pracę w Urzędzie Miejskim w Sopocie, a dokładnie w Sopockim Stowarzyszeniu Piłki Nożnej Sopocki Potok Kamionka. Nie zaprzestałem jednak chuligaństwa.

  - Miał Pan dwie twarze. Tę poważną w pracy i tę… stadionową?
  - Wciąż tak, choć powoli zaczynałem wierzyć, że mogę coś w życiu zmienić. I nie używać przy tym kija baseballowego czy noża. Potem zostałem oskarżony i trafiłem do więzienia.

  - To skąd ta zmiana?
  - Chodzi o moje córeczki. Kiedyś po bójce najmłodsza Wiktoria mnie zobaczyła i się wystraszyła. Miałem przekrwione oko, z jednej strony potężnie spuchniętą twarz. Prosiła, żebym się więcej nie bił.

  - To przeważyło szalkę?
  - Pomogło mi przewartościować wszystko. Niedawno byłem na przepustce. Trzy dni spędziłem z córeczkami, a jeden na wyjeździe, na meczu Lechii Gdańsk w Lubinie.

  - I dziś nie poszedłby Pan na ustawkę?
  - Na sto procent nie.

  - Ale energia Panu została i koncentruje ją Pan na czymś innym. Można to nazwać propagowaniem zdrowego kibicowania.
  - Ja jestem tylko koordynatorem. Za wszystkim stoją stowarzyszenia kibicowskie. One są symbolem przemiany, jaką przechodzą kibice. Kiedyś to było nie do pomyślenia, żeby działały. Był podział na tych, którzy się biją i tych, którzy się będą bić. I tak, kiedy przyjechałem do Dobrowa, zobaczyłem, że sporo się tu dzieje. Są turnieje, zjazdy motocyklistów. Poszedłem do wychowawcy, powiedziałem, że jestem kibicem i działaczem Lechii Gdańsk. Zapytałem, czy by się zgodził, żeby przyjechali do nas piłkarze. Chyba nie do końca wierzył, ale dziś mamy pamiątkowe zdjęcia i autografy. Był Mateusz Bąk, był Darek Gładyś. Później dyrektor umożliwił wybranym osadzonym wyjazdy na mecze. Do dziś byliśmy na dwudziestu. Dzięki Stowarzyszeniu Kibiców Lechii Gdańsk Lwy Północy pierwszy raz w historii polskiego więziennictwa zrobiliśmy tu pierwszy turniej rugby.

  - Czym to jest dla osadzonych?
  - Oderwaniem od codzienności. Ale też chłopaki, szczególnie ci młodsi zobaczą, że można w życiu robić coś innego. Niekoniecznie być tutaj.

  - Zaczął Pan też uczyć dzieci kibicowania.
  - Region koszaliński jest zdominowany przez kibiców Arki Gdynia. Gwardia Koszalin i Iskra Białogard to przyjaciele Arki. Pomyślałem, że można zabrać szkołę stąd do Gdańska na mecz. Pokazać inne drużyny. I tak w zeszłym roku Lwy Północy opłaciły przyjazd dzieci ze szkoły podstawowej w Sarbinowie na mecz z Widzewem Łódź. Chcieliśmy więcej. Dlatego później do Gdańska zaprosiliśmy dzieci ze szkoły w Karwinie. Wyprowadzały piłkarzy Lechii i Wisły na stadion. Dzieci dostały flagi, pobiegły dookoła stadionu.
  Podjęliśmy kolejne wyzwanie – chcieliśmy zorganizować dzieciakom z obu szkół wyjazd w Polskę. Zaangażowaliśmy stowarzyszenie kibiców Śląska Wrocław i jedziemy na mecze do Wrocławia i Krakowa (dzieci wyjechały w ubiegłym tygodniu – dop. red.). Śląsk gra z Lechią mecz przyjaźni, a Wisła gra z Podbeskidziem Bielsko Biała. Przy okazji dzieciaki zwiedzą Wrocław i Kraków.

  - Opowie im Pan, jak był chuliganem?
  - Jeśli zapytają. Biorę udział w spotkaniach z młodzieżą, które przygotowuje psycholog, więc wiem już jak to wygląda.

  - O co pytają?
  - Jak jest w więzieniu, jakie są warunki, za co siedzę. Też o rodzinę, czy tęsknię.

  - Wierzy Pan, że możliwe jest pojednanie między kibicami?
  - Nie. Śmierć papieża to pokazała.

  - Więc co robić?
  - Uczyć dzieciaki. A tym, którzy dziś się biją? Najlepiej ich zostawić. Nasze pokolenie zaczyna z tego wyrastać.

  - A zamykanie stadionów?
  - Cóż, pana Donalda miałem okazję poznać osobiście. Mieszkałem 20 metrów od niego. Grałem z nim w piłkę. Darzyłem go sympatią. Ale nie można powiedzieć 17 tys. ludzi, że nie przyjdą na mecz bo jest wśród nich 300 chuliganów.

  - Tylko?
  - Wyłowić tych, którzy są za to odpowiedzialni. Po to aparat państwowy ma pieniądze, żeby nie stosować odpowiedzialności zbiorowej. Tym pan Donald strzelił sobie samobója.

  - Kiedy pan wyjdzie?
  - Koniec odsiadki mam na marzec 2015 roku.

  - A jak pan wyjdzie i zobaczy na meczu bójkę?
  - Już widziałem. I nic. Co innego jednak honor i obrona dobrego imienia miasta, w którym się mieszka. Gdyby nas wywołali… Nie wyobrażam sobie, żebym nie wyszedł, a któryś z moich braci by zginął. Nie mógłbym sobie spojrzeć w twarz.

  Źródło: Głos Szczeciński / gk24.pl

  O AUTORZE
  DarioB
  Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
  Redaktor Naczelny
  Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
  Ostatnio napisane przez autora